Na pobřeží Indonésie se v noci na dnešek vylodilo skoro tři sta rohingských uprchlíků, kteří údajně strávili na moři půl roku. Oznámila to agentura Reuters.
Dřevěné plavidlo s 297 lidmi, mezi nimiž bylo 181 žen a čtrnáct dětí, přistálo na severu Indonésie v provincii Aceh, informuje Sky News. Vedoucí místní pobočky Červeného kříže se obává o zdraví uprchlíků, bližší informace o jejich zdravotním stavu však nejsou k dispozici. Policie uvedla, že jednoho třináctiletého chlapce převezla sanitka do nemocnice.
Nearly 300 Rohingya have come ashore in Aceh, on the northern tip of Indonesia's Sumatra island, authorities said, in one of the biggest such landings by the persecuted Myanmar minority in years.Photo @ Geutanyoe Foundation pic.twitter.com/EowFawOoHQ
— Anayet Ullah Arman (@arman_anayet) September 7, 2020
Podle Chris Lewaové, ředitelky neziskové organizace Arakan Project, která hájí práva Rohingů, vyplula skupina uprchlíků z Bangladéše už na konci března nebo začátku dubna. Zamířila do Malajsie. Nicméně malajsijské a thajské úřady je zatlačily zpět na moře, uvedla Lewaová s tím, že obě země zostřily kvůli pandemii covidu-19 režim na hranicích.
Pašeráci tedy podle ní uprchlíky rozdělili do několika lodí, přičemž některým z nich se povedlo v červnu přistát v Malajsii a Indonésii. Stovky dalších lidí však uvázly na moři.
Pašeráci podle Lewaové kontaktovali rodiny uprchlíků týdny před vyloděním a žádali po nich peníze. "Vypadá to, že je nechtěli vylodit, protože všichni nezaplatili... Prakticky je drželi na lodi jako rukojmí," dodala.
Rohingové jsou muslimské etnikum bez vlastního státu, které žije v barmském Arakanském státě. V Barmě čelí dlouhodobě perzekuci a prchají zejména do sousedního Bangladéše, kde žijí v přeplněných uprchlických táborech. Mnozí se vydávají také na lodích do Malajsie či Indonésie, kde většinu obyvatel tvoří muslimové.
Související
20. října 2019 15:11
7. prosince 2018 13:31
3. září 2018 11:04
27. srpna 2018 15:55
5. července 2018 14:38