reklama

Dřevěné plavidlo s 297 lidmi, mezi nimiž bylo 181 žen a čtrnáct dětí, přistálo na severu Indonésie v provincii Aceh, informuje Sky News. Vedoucí místní pobočky Červeného kříže se obává o zdraví uprchlíků, bližší informace o jejich zdravotním stavu však nejsou k dispozici. Policie uvedla, že jednoho třináctiletého chlapce převezla sanitka do nemocnice.

Podle Chris Lewaové, ředitelky neziskové organizace Arakan Project, která hájí práva Rohingů, vyplula skupina uprchlíků z Bangladéše už na konci března nebo začátku dubna. Zamířila do Malajsie. Nicméně malajsijské a thajské úřady je zatlačily zpět na moře, uvedla Lewaová s tím, že obě země zostřily kvůli pandemii covidu-19 režim na hranicích.

Pašeráci tedy podle ní uprchlíky rozdělili do několika lodí, přičemž některým z nich se povedlo v červnu přistát v Malajsii a Indonésii. Stovky dalších lidí však uvázly na moři.

Pašeráci podle Lewaové kontaktovali rodiny uprchlíků týdny před vyloděním a žádali po nich peníze. "Vypadá to, že je nechtěli vylodit, protože všichni nezaplatili... Prakticky je drželi na lodi jako rukojmí," dodala.

Rohingové jsou muslimské etnikum bez vlastního státu, které žije v barmském Arakanském státě. V Barmě čelí dlouhodobě perzekuci a prchají zejména do sousedního Bangladéše, kde žijí v přeplněných uprchlických táborech. Mnozí se vydávají také na lodích do Malajsie či Indonésie, kde většinu obyvatel tvoří muslimové.

reklama