Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Joachim Herrmann chce být novým bavorským premiérem

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Mnichov - Příštím bavorským premiérem by se mohl stát dosavadní zemský ministr vnitra Joachim Herrmann. Listy Süddeutsche Zeitung a Münchner Merkur dnes s odvoláním na své zdroje uvedly, že se Herrmann bude ucházet o pozici lídra Křesťanskosociální unie (CSU) .

Jako o nástupci současného ministerského předsedy Horsta Seehofera se dosud hovořilo zejména o zemském ministrovi financí Markusi Söderovi.

Seehofer, který největší německou spolkovou zemi u hranic s Českem vede od roku 2008, se dostal pod tlak po zářijových spolkových volbách. CSU, které Seehofer předsedá, v nich sice v rámci Bavorska zůstala nejsilnější stranou s 38,8 procenta hlasů, proti hlasování před čtyřmi lety ale ztratila 10,5 procentního bodu. To zneklidnilo řadu straníků, kteří se obávají, že v zemských volbách příští rok CSU ztratí většinu v bavorském parlamentu.

Bavorský premiér po hlasování čelil výzvám k odstoupení. Minulý čtvrtek televizní stanice BR informovala, že Seehofer se rozhodl skončit v čele vlády a zůstat jen předsedou CSU. Zpráva se navzdory očekávání nepotvrdila. Seehofer pouze uvedl, že o své politické budoucnosti rozhodne až v příštích dnech.

Jako o Seehoferově nástupci v čele bavorské vlády se dlouhodobě hovoří o zemském ministrovi financí Markusi Söderovi. Vztahy mezi Seehoferem a "korunním princem" Söderem jsou ale značně napjaté a podle německých médií se dosavadní bavorský premiér snaží všemi silami zabránit, aby ho šéf bavorské státní pokladny v čele země nahradil.

Témata:  Německo Joachim Herrmann

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:01

Tragédie zasáhla ČHMÚ i ČT. Zemřel meteorolog Jan Šrámek (†48)

Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?