Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V domě zakladatele skupiny Boko Haram má být muzeum terorismu, návrh má ale řadu kritiků

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram
Islámští radikálové ze sekty Boko Haram
Foto: saharareporters.com

Abuja - V rodném domě Mohammeda Yusufa, zakladatele teroristické organizace Boko Haram, má vzniknout muzeum. Úřady doufají, že to podpoří cestovní ruch. Kritici namítají, že tím nigerijský stát Borno zajistí obávanému islamistovi nesmrtelnost.

Yusuf skupinu založil v roce 2002 se záměrem postavit se západnímu stylu výuky. Teroristické útoky skupina zahájila až o sedm let později s cílem zřídit na severu Nigérie islámský stát. Yusuf byl zatčen a ve vazbě zemřel. Skupině se podařilo rozšířit svou činnost i do sousedních zemí, v roce 2014 v Chiboku unesla 270 studentek.

Mohammed Bulama, který ve státě Borno odpovídá za problematiku vnitra, informací a kultury, řekl, že v Yusufově domě v Maiduguri bude zřízeno muzeum, které zdokumentuje "vše, co se stalo v souvislosti" s Boko Haram, aby se informace zachovaly pro budoucí generaci.

V lese Sambisa, kam byly uneseny studentky, podle Bulamy vznikne turistické centrum, "které světu zprostředkuje, co se (při únosu) stalo".

Při útocích Boko Haram zahynulo na 20.000 lidí. "Neměl by se využívat dům někoho, kdo zabíjel," řekl k záměru právník zabývající se lidskými právy Anthony Agholahon.

Témata:  Boko Haram Nigérie muzea

Související

Aktuálně se děje

24. července 2025 18:25

Tragédie v Poděbradech: Požár domu nepřežil jeden člověk, další utrpěl zranění

Tragicky skončil čtvrteční požár domu ve středočeských Poděbradech. Jeden člověk zemřel, další osobu převezli záchranáři do jedné z pražských nemocnic. Škoda je v řádu jednotek milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.