Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ani jednání Mayové a Junckera o brexitu zatím nepřineslo průlom

Mayová, Theresa
Mayová, Theresa
Foto: European Union

Brusel - Ani přes značný posun nakonec při vyjednávání mezi Evropskou unií a Británií o podmínkách odchodu Spojeného království z evropského bloku nebylo dosaženo průlomu. Po dnešním jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou to řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Jednání podle Junckera budou tento týden pokračovat, dosažení shody ještě před prosincovým summitem EU je proto stále možné. Na úvod tiskové konference prohlásil, že Mayová je velmi tvrdým vyjednávacím partnerem, který hájí zájmy Spojeného království.

Výsledkem dnešní debaty podle něj je rozsáhlé sblížení názorových pozic a že dosud otevřené zůstávají dvě nebo tři otázky. To, že se dnes průlom nezdařil, ale Juncker za nezdar nepovažuje, neboť EU je v tomto týdnu připravena k dalším jednáním.

Také Mayová prohlásila, že šlo o konstruktivní setkání. "Obě strany pracují tvrdě a v dobré víře," uvedla. "Znovu se sejdeme na konci týdne a já jsem přesvědčena, že se nám podaří věc uzavřít pozitivně," dodala.

Média s odvoláním na své zdroje spekulovala, že EU s Londýnem dosáhla ve všech klíčových oblastech shody. Vedle finančního vyrovnání, tedy způsobu vypořádání závazků Británie jako člena EU, a práv občanů, kde je hlavní spornou věcí role Evropského soudního dvora, je třetí klíčovou záležitostí budoucí režim na hranicích mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.

Spekulace o příznivém vývoji dnešních jednání podpořil i stálý předseda Evropské rady, tedy unijních summitů, Donald Tusk. Na twitteru poznamenal, že má pondělky rád. "Blížíme se k dostatečnému pokroku v prosinci (na summitu EU)," napsal.

Tusk kvůli pokroku ve vyjednávání o brexitu zrušil návštěvu Izraele a palestinských území, kde byl očekáván v úterý a ve středu. S Mayovou se sešel poté, co premiérka jednala s Junckerem.

Pokud totiž Londýn s Bruselem dosáhnou shody ve třech výše jmenovaných otázkách k brexitu, je pravděpodobné, že summit příští týden v pátek rozhodne vyjednávání s Británií posunout směrem k budoucím vztahům. Británie unii opustí na konci března 2019.

Témata:  Brexit Jean-Claude Juncker Theresa Mayová

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2025 18:02

4. prosince 2025 16:46

4. prosince 2025 10:37

Michaela Ochotská porodila. Jméno minimka museli posvětit jazykovědci

Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i v prosinci. Ten nejhezčí dárek si krátce před Vánocemi nadělila Michaela Ochotská. Se snoubencem se dočkali prvního společného potomka. Sama Ochotská už je nicméně maminkou několik let, protože z manželství s tenistou Lukášem Rosolem má syna. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Federica Mogherini

Mogheriniová rezignovala po obvinění z podvodu

Bývalá vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogherini rezignovala na svou funkci rektorky College of Europe. K tomuto kroku došlo poté, co byla jmenována podezřelou v rámci vyšetřování podvodu spojeného s údajným zvýhodňováním při udělování zakázky na diplomatické vzdělávání financované z fondů EU. Své rozhodnutí oznámila ve čtvrtek po zasedání výkonného výboru College.