Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdoganův vliv sílí: Čtvrtina poslanců přijde o imunitu

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Ankara - Zhruba čtvrtina poslanců tureckého parlamentu přijde o imunitu. Nejvíce zasažena bude opoziční prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), která může přijít až o 50 z 59 zákonodárců. Změnu ústavy už krizuje Evropská unie.

Pro první, klíčový článek ústavní novely hlasovalo ve druhém čtení 373 z 550 zákonodárců, což je více, než požadovaná dvoutřetinová většina. Proti bylo 138 hlasů. Parlament ale ještě musí rozhodnout o dalším článku a poté odhlasovat novelu jako celek, aby mohla definitivně vstoupit v platnost.

Zákonodárci se kvůli novým pravidlům několikrát ostře pohádali a došlo i na rvačky. Dnes opustili na protest sál členové největší opoziční Lidové republikánské strany (CHP).

Novela totiž postihne zejména zástupce z řad opozice, kromě CHP zejména prokurdskou HDP. Tu vláda i prezident označují za politické křídlo zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Prokurdské poslance pak Erdoganova AKP obviňuje z podpory terorismu, za niž považuje i kritiku armádní ofenzivy proti kurdským povstalcům.

Kritici postupu vlády tvrdí, že nová pravidla pro imunitu jsou účelovou metodou, jak se zbavit odbojných poslanců a posílit v parlamentu Erdoganův vliv.

Německá kancléřka Angela Merkelová chce věc probrat na pondělní schůzce s prezidentem Erdoganem, oznámil mluvčí německé vlády. Kritický byl německý ministr spravedlnosti Heiko Maas. "Kritičtí poslanci nesmějí být svévolně vystavováni trestnímu stíhání. Pokud chce být Turecko členem Evropské unie, nesmí podrývat právní stát," řekl.

Témata:  Turecko poslanecká imunita Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.