Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ugandská armáda stahuje své jednotky ze Somálska, její boj proti Šabábu končí

Uganda
Uganda
Foto: Pixabay

Mogadišo - Do konce roku by mělo Somálsko opustit 281 ugandských vojáků, celý kontingent vojenské mise Africké unie Amisom by se měl ze země podle plánu stáhnout do prosince 2020.

Vojenské jednotky Africké unie pomáhaly křehké centrální vládě v Mogadišu v boji proti islamistickému hnutí Šabáb.

Jednotky mise Amisom byly v Somálsku rozmístěny v roce 2007 a zapojilo se do ní 22.000 vojáků z Burundi, Džibutska, Etiopie, Keni a Ugandy. Uganda, která své jednotky do boje proti radikálům v Somálsku nasadila jako první, má v zemi přes 6000 vojáků.

Na základě dohody mezi Africkou unií a Radou bezpečnosti OSN opustí Somálsko do konce letošního roku prvních tisíc vojáků mise. Unie chce následně odpovědnost za zajištění bezpečnosti v zemi předat somálské armádě.

Amisom podporovaná západními státy zatlačila islamisty ze somálské metropole Mogadišo na zemědělský jih země. Šabáb v odvetě spáchal několik útoků v Keni i Ugandě.

Témata:  Somálsko Uganda Islamistické hnutí Šabáb Al-Šabáb

Související

Aktuálně se děje

14. ledna 2026 21:07

Macron varuje před útokem na Grónsko. Trumpovi se postavil i šéfka Evropské komise

Americký prezident Donald Trump stupňuje svou rétoriku ohledně získání Grónska a otevřeně prohlásil, že jakýkoliv jiný výsledek než plná kontrola Spojených států nad tímto územím je pro něj nepřijatelný. Ostrov podle něj USA nezbytně potřebují k zajištění národní bezpečnosti. Trump na sociálních sítích uvedl, že v čele úsilí o získání ostrova by mělo stát NATO, a varoval, že pokud tak neučiní Američané, chopí se příležitosti Rusko nebo Čína, což hodlá za každou cenu překazit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy