Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína prý chtěla pomocí sítě LinkedIn rekrutovat německé politiky

Mnichov
Mnichov
Foto: Pixabay

Berlín - Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) upozornil, že Čína užívá falešné účty na profesní síti LinkedIn ke sbírání informací o německých státních úřednících a politicích. Německá kontrarozvědka novinářům jmenovala osm z nejaktivnějších účtů, jež podle ní používají čínští agenti.

Čínská rozvědka se podle BfV prostřednictvím dotčené profesní sítě zaměřila na 10.000 Němců s pravděpodobným úmyslem získat je jako informátory. "Jedná se o rozsáhlý pokus infiltrovat sněmy, ministerstva a vládní úřady," uvedl šéf BfV Hans-Georg Maassen.

Pod jmény Lily Wu, Laeticia Chen či Alex Li se skrývají působivé životopisy, stovky kontaktů a atraktivní fotografie mladých profesionálů. Agenti čínské rozvědky se na síti LinkedIn prezentují jako konzultanti, náboráři anebo výzkumníci, napsala agentura AP.

Čínští hackeři také čím dál častěji útočí na evropské společnosti prostřednictvím ověřených dodavatelů. BfV zveřejnila šest organizací, které domnělí čínští špióni používají jako zástěrky pro své aktivity. Jmenovala například organizaci Association France Euro-Chine a konzultační společnost Global View Strategic Consulting.

Témata:  špionáž Německo Čína

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy