Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kritické období přichází. Proč máme zimní deprese a jak na ně vyzrát?

Ženy, ilustrační fotografie
Ženy, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Řím - U mnoha lidí se nálada mění podle ročního období, u některých jde ale o skutečnou chorobu. Nejrozšířenější je zimní deprese. Touto nemocé trpí především ženy v dospělém věku: jde o 80 procent z celkového počtu postižených.

Mezi hlavní příznaky patří nedostatek energie, větší potřeba spánku a menší zaujetím pro aktivity, které jinak přinášejí uspokojení. Někdy je pro takto zasaženého jedince dokonce těžké i pracovat, píše italský deník La Repubblica.

Nejen příznaky spojené s depresí, ale i mimořádná potřeba konzumovat sacharidy, které přispívají ke zvyšování hmotnosti, vedou k tomu, že je sezonní afektivní porucha (SAD) považována za lehčí formu deprese. Ve skutečnosti jde ale o jinou verzi téže choroby.

"Osoby, které trpí sezonní afektivní poruchou, jsou na tom stejně jako ti, kdo jsou zasaženi skutečnou depresí," říká Brenda McMahonová z Kodaňské univerzity. Podle ní "mohou vykazovat depresivní stavy i mimo kritické období, problémy je ale nejčastěji postihují pouze v této době; jsou mnozí lidé, kteří trpí tím, co označujeme za subsyndrom".

Mezi neurotransmitery, které mají vliv na zimní depresi, patří hlavně serotonin. Ten reguluje pocity štěstí a úzkosti - a tedy i náladu. Některé analýzy provedené na zvířatech ukázaly, že zásadní roli v regulaci úrovně serotoninu hraje sluneční svit. V zimně, kdy je ho nedostatek, je tento regulační systém méně aktivní.

"Mezi estradiolem, tedy hlavním ženským pohlavním hormonem, a přenosem serotoninu je úzká souvislost. Máme za to, že měnící se úrovně estradiolu v takových fázích, jako je puberta a období po porodu, mohou ovlivňovat produkci serotoninu," říká McMahonová.

Uvedená porucha je zřejmě rozšířenější v závislosti na vzdálenosti od rovníku, výjimkou je však Island. "Islanďané jsou před sezonní afektivní poruchou patrně geneticky chráněni," poznamenal Robert Levitan z Torontské univerzity.

Důvod? Znovu se zde hlásí o slovo serotonin a variace genu, který kontroluje jeho přenos: lidé, kteří jsou méně ohroženi sezonní afektivní poruchou, mají takovou variantu, která vede ke zvýšení tvorby serotoninu v zimním období.

Sezonní afektivní poruchu je možné mírnit terapií světlem, které stimuluje produkci neurotransmiterů jako je právě serotonin. U těch, kteří trpí těžší formou poruchy, ale tato terapie nestačí. Musí se kombinovat s další léčbou. Jako doplňková terapie může být podáván tryptofan, což je aminokyselina, kterou si lidské tělo přemění v serotonin.

Témata:  deprese zima zdraví

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:53

Svět se svorně ptá na zásadní otázku: Kdo bude nový James Bond?

S každým dalším dnem roste napětí mezi fanoušky legendární filmové série o Jamesi Bondovi. Po odchodu Daniela Craiga z role slavného agenta 007 a nedávném oznámení, že Amazon získal kreativní kontrolu nad značkou, se otázka jeho nástupce stává jedním z nejdiskutovanějších témat filmového světa, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz

Volby v Německu 2025 sleduje celá Evropa. Svět se za poslední týdny radikálně změnil

Němečtí voliči dnes vyrazili k volbám, ale svět, ve kterém se volební kampaň rozběhla před několika týdny, se od té doby zásadně změnil. Německo, třetí největší ekonomika světa a nejlidnatější země Evropské unie, se nachází na křižovatce, kdy se musí vypořádat s rozpadáním transatlantické aliance pod vedením Donalda Trumpa, novými hrozbami pro evropskou bezpečnost a s ekonomickým modelem, který se ocitá v krizi.