Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruský vliv na americké prezidentské volby? Na vyšetřování padly miliony

Americký dolar
Americký dolar
Foto: Pixmac

Washington - Spojené státy měly a stále mají podezření, že Rusko se vměšovalo do prezidentských voleb v roce 2016 a že mohlo ovlivnit jejich výsledek. Proto před časem zahájilo vyšetřování, které mělo potvrdit, nebo vyvrátit teorii. Dnes Ministerstvo spravedlnosti USA oznámilo, na kolik vyšetřování vyšlo. Informovala o tom agentura Reuters.

Náklady na tým amerického federálního prokurátora Roberta Muellera, který vyšetřoval možný zásah Ruska do amerických prezidentských voleb v roce 2016, se vyšplhaly na hranici 3,2 milionů amerických dolarů (zhruba 75 milionů korun). Tento fakt uvedla agentura Reuters s odkazem na Ministerstvo spravedlnosti Spojených států.

Zpráva uvádí, že tato suma byla rozdělena a utracena v době mezi polovinou května a koncem září tohoto roku. Peníze byly použity na výplaty 17 právníků, agentů FBI a technických pracovníků.

Mueller zveřejnil první výsledky šetření koncem října. Obvinění v tomto případě - Paul Manafort, šéf kampaně Donalda Trumpa, a jeho obchodní partner Rick Gates - byli z 12 trestných činů, včetně spiknutí proti Spojeným státům, praní špinavých peněz a neplacení daní. Nicméně ani jeden z těchto mužů není přímo spojen s ruským ovlivněním voleb.

Dne 18. května tohoto roku byl jmenován Robert Mueller, bývalý pracovník amerického Ministerstva spravedlnosti a bývalý ředitel FBI, zvláštním poradcem, který měl za úkol dohlížet na vyšetřování "pokusů ruské vlády zasáhnout do prezidentských voleb v roce 2016".

Americký prezident Donald Trup uvedl, že Muellerovo vyšetřování vyloučí existenci "tajné dohody" mezi členy jeho volební kampaně a zahraniční mocností. Později označil jmenování Muellera federálním prokurátorem a jeho vyšetřování za "hon na čarodějnice".

Vyšetřování, které začalo v květnu tohoto roku, se nejspíš konce brzo nedočká. Podle právního experta CNN Jeffreyho Toobina práce Muellerova týmu zdaleka nedospěla k závěru, naopak se potáhne ještě dlouho i v příštím roce. Dle jeho názoru budou nyní zasaženy osoby menšího významu, u nichž se očekává spolupráce výměnou za nižší tresty s cílem utáhnout smyčku kolem mnohem významnějších osobností. Konání nejbližšího soudního procesu pak odhadl nejdříve za půl roku až rok.

Témata:  prezident USA volby v USA Donald Trump Rusko

Související

Aktuálně se děje

8:48

Michal David v ráži: Vracíme se do totáče, člověk nesmí říct svůj názor

Česko si v listopadu připomnělo 35 let staré události sametové revoluce, při které došlo k pádu komunistického režimu a zavedení demokratických pořádků. Podle Michala Davida se však totalita plíživě vrací. A není to poprvé, co se vyjádřil v podobném duchu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy