Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda zatkla kvůli násilí přes 30 Palestinců, včetně lídra Hamásu

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Pixabay

Eamalláh - Izraelská armáda pozatýkala v noci na dnešek na Západním břehu Jordánu přes tři desítky Palestinců, které viní z terorismu a podněcování k násilí. Mezi zatčenými je i šéf Hamásu na Západním břehu Hasan Júsif.

Júsif, který patří k zakladatelům Hamásu, byl v předchozích letech zatčen už několikrát a nedávno byl propuštěn z vazby. Tento týden vyzval k protestům kvůli prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa z minulé středy o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. S tím Palestinci nesouhlasí, neboť počítají minimálně s východním Jeruzalémem jako hlavním městem svého budoucího státu.

Trump svým výrokem vystupňoval napětí v oblasti a popudil muslimský svět. Za ohrožení bezpečnosti v regionu ho kritizovala také řada západních zemí i Evropská unie. Palestinské hnutí Hamás vyhlásilo kvůli tomu už minulý týden další intifádu - povstání proti Izraeli.

V posledních dnech se kromě protestů i násilných střetů na palestinských územích zintenzivnilo také ostřelování mezi palestinským Pásmem Gazy a Izraelem.

Podle deníku The Times of Israel zničila v neděli izraelská armáda tunel, který vybudovali příslušníci Hamásu a který z Pásma Gazy vedl několik stovek metrů na izraelské území.

Témata:  Izrael HAMÁS Palestina Izraelská armáda

Aktuálně se děje

10:59

Korupce v Rusku. Šojgu přijde o náměstka, soud ho poslal do vazby

Ruskem otřásá korupční aféra na nejvyšších místech. Moskevský soud ve středu poslal do vazby náměstka ministra obrany Sergeje Šojgua. Timur Ivanov byl zadržen v úterý pro podezření z braní úplatků, za což v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení. O případu informují ruská média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy