Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mučení vězňů na Guantánamu podle OSN pokračuje

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Ženeva - Jeden z vězňů zadržovaných na americké vojenské základně Guantánamo je nadále vystaven mučení. Uvedl to dnes zvláštní zpravodaj OSN Nils Melzer.

Předchozí americký prezident Barack Obama exekutivním příkazem z roku 2009 zakázal používání trýznivých výslechových procedur, ale Melzer tvrdí, že za používání metod mučení zatím nebyl nikdo souzen, ani nebylo poskytnuto odškodnění obětem.

"Tím, že není soudně stíhán trestný čin mučení ve vazbě CIA, USA jasně porušují úmluvu proti mučení. Zároveň to vysílá nebezpečný vzkaz o nečinnosti a o beztrestnosti funkcionářů v USA a ve světě," upozornil Melzer v dnešním prohlášení.

Uvádí také případ vězně Ammara Balúčího z Guantánama, kde "údajně pokračuje jeho mučení".

Témata:  U.S. Base Guantanamo 1 věznice mučení vězňů OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

17. října 2025 17:43

Česko může přijít o desítky miliard korun. Očkování proti chřipce přitom stojí jen stovky

Každý podzim se v Česku zvyšuje počet lidí s respiračními onemocněními. Chřipka přitom každoročně vyřadí z práce více než sto tisíc lidí. Jen v roce 2024 bylo podle údajů České správy sociálního zabezpečení vystaveno přes 105 tisíc pracovních neschopenek kvůli chřipce, v průměru na téměř čtrnáct dní.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy