Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Summit EU o migraci spory neodstranil. Někteří byli dost agresivní, přiznává Babiš

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - První den summitu EU neskončil dobře. Jednání se protáhlo do noci a politici při odchodu neskrývali, že pohledy zemí se liší především ve "vnitřním rozměru" migrační problematiky, tedy ohledně vzájemné solidarity mezi členskými státy. Zklamaná byla především německá kancléřka Angela Merkelová.

Večerní a noční neformální debata jen potvrdila to, co lídrům už počátkem týdne napsal předseda jejich schůzek Donald Tusk. V dopise, kterým je do Bruselu pozval, totiž upozornil, že členské země rozděluje především otázka potřeby trvalého mechanismu přerozdělování migrantů podle kvót tak, jak jej pro případ krize do svého návrhu reformy unijního azylového systému už v květnu 2016 zapracovala Evropská komise.

Nový český premiér Andrej Babiš při odchodu novinářům řekl, že v debatě o migraci "někteří byli dost agresivní". Myslí si ale, že zemím, které kvóty odmítají, se může podařit získat pro svůj pohled další spojence.

Země ze středu a východu EU, včetně České republiky, kvóty jednoznačně odmítají. Babiš také uvedl, že ČR už nebude v otázce kvót přehlasována tak, jak se to stalo v září 2015, kdy státy přes odpor menšiny z nich prosadily jednorázový mechanismus přerozdělování žadatelů o azyl.

Možnost rozhodnout o věci "kvalifikovanou většinou", tedy hlasováním v ministerské radě ale stále není zažehnána. Upozornil na to v noci při odchodu z jednání předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Vyloučeno to podle něj není, pokud se o reformě unijního azylového systému nepodaří dohodnout konsensuálně. Právě Tuskem svolaná "otevřená a přímá" debata má hledání konsensu pomoci.

Témata:  EU uprchlíci Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:16

Dalším cílem Putina bude Slovensko, varuje expert

Ačkoliv se často mluví o zranitelnosti pobaltských států, tedy Litvy, Lotyšska a Estonska, zejména vzhledem k jejich geografii a sousedství s Ruskem, vojenský analytik Vladimír Bednár varuje, že skutečně nejvíce ohrožené jsou dnes jiné země. Podle něj by se terčem ruského vlivu či útoku mohly stát především Slovensko, Bulharsko a Maďarsko.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy