Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Běloruský soud odsoudil žoldáka válčícího za proruské separatisty na východě Ukrajiny

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Minsk - Bělorus Vitalij Kotlobaj (25), který válčil na východě Ukrajiny v "kozáckém pluku" u proruských separatistů v Luhansku, dostal dva roky vězení. Jak připomná ruská redakce BBC, běloruské zákony zakazují bojovat v cizině bez souhlasu úřadů. Horní hranicí trestu je pět let za mřížemi.

Verdikt vynesl oblastní soud v Homelu na jihovýchodě Běloruska. Je to první rozsudek za žoldnéřství v ukrajinském konfliktu se skutečným trestem odnětí svobody.

Obviněný podle vyšetřovatelů působil na východě Ukrajiny od léta 2015 do začátku letošního roku, kdy se vrátil do vlasti. Maldý muž se hájil, že na Ukrajině neválčil, ani neměl zbraň, ale staral se o rozdělování humanitární pomoci.

Kozáckou uniformu a průkaz dostal v Rusku, aby neměl problémy při překračování hranic a na kontrolních stanovištích separatistů. Podle soudu ale nedokázal uspokojivě vysvětlit, proč měl v "kozáckých" dokladech vyznačeno, že patří k bojové jednotce a že má střelnou zbraň.

V září byl odsouzen jiný Bělorus, který bojoval v řadách separatistů v Doněcku. Dostal dva roky, ale trest si nemusel odpykat.

Témata:  Bělorusko Donbass v Doněcku Ukrajinská krize

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.