reklama

Dokument sepsaný v duchu jeho hesla "Amerika na prvním místě" slibuje zvýšení výdajů na americkou armádu či ochranu ekonomických zájmů Američanů.

"S využitím moderních metod podvratné taktiky zasahuje Rusko do domácích politických záležitostí zemí po celém světě," uvádí se v dokumentu, který stanovuje budoucí zásady americké bezpečnosti. Rusko, jehož údajná snaha ovlivnit loňské prezidentské volby ve prospěch Trumpa jsou předmětem vyšetřování amerických úřadů, podle dokumentu zneužívá informace, zasahuje do kampaní, vytváří falešné identity na internetu nebo platí provokatéry na sociálních sítích.

Čína ohrožuje americké zájmy například krádežemi duševního vlastnictví. Obě země pak představují hrozbu pro USA kvůli svým vyspělým zbraním.

O žádné z těchto velmocí, s nimiž chce podle dokumentu Washington zachovat dlouhodobé strategické vztahy, se Trump ve svém projevu doprovázejícím zveřejnění strategie nezmínil. Hovořil naproti tomu o potřebě tvrdšího přístupu vůči Íránu, s nímž uzavřely světové mocnosti "nepochopitelně špatnou" jadernou dohodu. USA podle něho také v budoucnu podniknou nejtvrdší možné kroky k jadernému odzbrojení Severní Koreje.

"Nemáme na vybranou," prohlásil Trump.

Značnou část své řeči věnoval kritice chyb svých předchůdců v úřadě, kteří se podle něho příliš soustředili na sledování amerických zájmů ve světě a zapomněli na domácí politiku. Jeho bezpečnostní strategie stojí na čtyřech pilířích: ochraně Američanů, posilování americké prosperity, ochraně míru prostřednictvím síly a zvyšování amerického vlivu.

Loading...

3 komentáře (Poslední 20.12. 18:11) Napište svůj názor

reklama