Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezaměstnanost na Slovensku klesá, poprvé se dostala pod šest procent

Bratislava, Slovensko - Dunaj a Most SNP, výhled na sídliště Petržalka
Bratislava, Slovensko - Dunaj a Most SNP, výhled na sídliště Petržalka
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Bratislava - Míra nezaměstnanosti na Slovensku letos v listopadu poprvé klesla pod hranici šesti procent. Firmy dlouhodobě upozorňují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků a zaměstnávají stále více cizinců.

Nezaměstnanost v listopadu dosáhla 5,95 procenta, v předchozím měsíci byla na úrovni 6,14 procenta.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce, se na pětimilionovém Slovensku v listopadu proti předchozímu měsíci snížil o téměř 5200 na 167.278 lidí. V meziročním srovnání ubylo zhruba 76.300 nezaměstnaných. Ve zmiňované skupině nezaměstnaných nejsou zahrnuty osoby, které nemohly pracovat například z důvodu pracovní neschopnosti. Celkový počet nezaměstnaných v zemi je tak vyšší.

Slovensko chystá kromě finančních pobídek pro stěhování za prací také zjednodušení postupu pro zaměstnávání občanů třetích zemí mimo EU, které je v současnosti až na výjimky regulováno prostřednictvím vydávání povolení.

Kromě růstu ekonomiky a investic podniků do nových projektů nebo rozšíření výrobních kapacit pomohla situaci na slovenském trhu práce v minulosti zlepšit také změna metodiky ve vykazování nezaměstnanosti. Letos v květnu zase vstoupila v platnost novela zákona, kterou stát zpřísnil podmínky evidence lidí na úřadech práce.

Témata:  nezaměstnanost Slovensko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy