Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinský Donbas je podminovaný, v ohrožení je 220 tisíc ukrajinských dětí

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Kyjev - V Donbasu žije 220 tisíc dětí kvůli výbušninám v neustálém ohrožení života, upozornil dnes Dětský fond OSN (UNICEF). Od propuknutí konfliktu v roce 2014 jde o oblast, která je nejvíce zamořená minami na světě, dodala organizace Thomson Reuters Foundation.

UNICEF vyzval strany konfliktu ve východoukrajinském Donbasu, aby přestaly rozmísťovat nášlapné miny a další výbušná zařízení podél demarkační linie.

"Je nepřijatelné, že místa, kde si děti mohly před méně než čtyřmi lety bezpečně hrát, jsou nyní poseté smrtícími výbušninami," uvedla ukrajinská představitelka UNICEF Giovanna Barberisová ve svém prohlášení.

Konflikt v Donbasu mezi proruskými separatisty a vojsky prozápadní vlády v Kyjevě si od dubna 2014 vyžádal více než 10.000 mrtvých. Oběťmi bojů v prvních devíti měsících letošního roku se stalo 103 civilistů, včetně žen a dětí, uvádí OSN.

Podle UNICEF způsobují granáty, rozbušky nebo jiné části výbušnin dětem těžká zranění s celoživotními následky, když se jim náhodou dostanou do rukou. "Zvedl jsem to a myslím, že jsem něco zmáčknul a pak to prostě vybouchlo," cituje UNICEF ve své zprávě například 14letého Alexeje. Kvůli explozi miny zemřelo loni ve světě 500 dětí a dalších více než 1000 jich utrpělo zranění.

Témata:  Ukrajinská krize UNICEF děti

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.