reklama

"V roce 2018 se bude moci až 10.000 uprchlíků dostat bez rizika do Evropy humanitárními koridory," uvedl ministr Marco Minniti v rozhovoru pro list La Repubblica

První skupinu 162 lidí vybral úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který tyto osoby označoval dosud za uprchlíky, nikoli za osoby s právem žádat o azyl. Mohou teď od první chvíle dostávat ekonomickou pomoc a zapojit se do integračních programů - jazykových, profesních a výukových.

Minniti také řekl, že až 30.000 uprchlíků, kteří nemají právo na azyl, by mohlo být příští rok repatriováno. Letos se do vlasti vrátilo 17.000 osob z této skupiny.

Italský ministr ocenil, že se Římu a Tripolisu podařilo dohodnout se na mechanismu, který umožní OSN vybrat už v Libyi osoby s právem na mezinárodní pomoc. Podle něj se nyní příliv uprchlíků do Itálie citelně snižuje. Od ledna do 22. prosince italská pobřežní stráž zaznamenala příchod asi 119.000 lidí, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku méně o téměř 34 procent. Itálii se také letos podařilo umístit 11.000 uprchlíků do jiných zemí Evropské unie, zatímco loni to bylo jen 2500 osob.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama