Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Valné shromáždění OSN vyzvalo Barmu k ukončení bojových operací proti muslimským Rohingům

OSN
OSN
Foto: Pixabay

New York - Valné shromáždění OSN dnes apelovalo na Barmu, aby ukončila vojenské operace zaměřené proti muslimským Rohingům. Výzvu podpořilo 122 zemí. Proti byla Čína, Rusko, Kambodža, Laos, Filipíny, Vietnam, Bělorusko, Sýrie a Zimbabwe. Dalších 24 států se zdrželo hlasování.

Valné shromáždění OSN také navzdory nesouhlasu mimo jiné Číny a Ruska vyzvalo barmskou vládu k přijetí humanitárních pracovníků na svém území a umožnění návratu Rohingů, kteří byli vyhnáni nebo uprchli ze země.

Barmská armáda zahájila tažení proti Rohingům v Arakanském státě po útocích rohingských povstalců na stanoviště bezpečnostních sil 25. srpna. Armáda popírá, že by útočila na civilisty. Prý zabíjela "teroristy".

Svědkové z řad statisíců Rohingů ale popisují, že vojáci zabíjeli, mučili a znásilňovali barmské civilisty a vypalovali celé vesnice. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn na začátku prosince řekl, že operace barmské armády proti Rohingům nesou známky genocidy.

Témata:  Barma OSN (Organizace spojených národů) Rohingové

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 14:27

Policie ČR vyšetřuje tragický rodinný konflikt v Plzni. Jeden člověk zemřel

Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.