reklama

Japonsko a USA se zásadně rozcházejí v pohledu na americký jaderný útok na toto japonské město z 6. srpna 1945, v jehož důsledku zahynulo 140.000 lidí, v naprosté většině civilistů. Zatímco v Japonsku převládá názor, že se Hirošima stala obětí zbytečné brutality, mnoho Američanů svržení atomové pumy na Hirošimu vnímá jako čin, který definitivně ukončil drastickou válku a zachránil životy desetitisíců amerických vojáků.

Zdroj: YouTube

Obama navštíví Hirošimu příští týden v pátek v doprovodu japonského premiéra Šinzóa Abeho.

V dnešním rozhovoru s japonskou televizní společností NHK prohlásil, že realita bývá taková, že vedoucí činitelé musí často činit v době konfliktů těžká rozhodnutí, a upozornil, že v jeho krátkém projevu v Hirošimě se neobjeví omluva za útok.

"Je důležité si uvědomit, že v dobách války musí lídři činit všechny druhy rozhodnutí, to je práce historiků klást otázky a zkoumat je," řekl. Obama získal v roce 2009 Nobelovu cenu za mír, částečně i díky svému postoji k nešíření jaderných zbraní.

Obama dodal, že cítí potřebu zdůraznit aktuální vztahy mezi Washingtonem a Tokiem. "Myslím si, že je to šťastný příběh o tom, jak se bývalí nepřátelé sešli a stali se jedněmi z nejbližších partnerů a nejbližšími spojenci na světě," uvedl. Kritici tvrdí, že tím, že se Obama neomluví, umožní Japonsku držet se příběhu, který ho maluje jako oběť.

reklama