Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie není jen zemí koňaku a vína. V Alsasku se zaměřili na whisky

Alkohol, ilustrační foto
Alkohol, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Uberach (Francie) - Ovocné destiláty vždy měly na východě Francie dobrou pověst, ale v Alsasku se šest historických palíren nyní pustilo do výroby whisky. Od roku 2015 má region chráněné zeměpisné označení. Alsaská whisky musí pocházet z ječmenného sladu z regionu, kde je rovněž vyráběna.

"Měli jsme v ruce všechny karty: destilační přístroje, dubové sudy, vodu z Vogéz a slad z ječmene ze sousedního pivovaru. Stačilo se jen do toho pustit," vysvětluje Jean Metzger, jeden z vedoucích pracovníků palírny Bertrand v městečku Uberach.

Na stěnách tohoto podniku založeného v roce 1874 jsou vystaveny desítky ocenění získaných za pálenky z hrušek a slív. Žádná cena zde však není za pálenku ze sladu. "Už se nehoníme za medailemi," ujišťuje majitel palírny ve svém skladu, kde odpočívá asi 250 sudů z francouzských dubů naplněných nápojem, který musí stárnout alespoň tři roky, aby se z něho stala whisky.

V každém sudu byla dříve, než se do nich později nalila whisky, různá vína i alkoholické nápoje, například koňak, aperitiv banyuls či šampaňské. Například Uberach Single Cask Jaune vděčí za svou jantarovou barvu stárnutí v sudu od žlutého vína z Arbois.

"Kvalita konečného výrobku závisí především na vlastnostech sudů," zdůrazňuje Jean Metzger, který vyhledává mimořádné sudy po celém světě.

"Jako vinařská oblast máme přístup k vynikajícím sudům. Byli jsme první, kdo vyráběl stoprocentně alsaskou whisky ze sudu pocházejícího z městečka Husseren-les-Châteaux v Alsasku," říká Metzger.

Po fermentaci se nápoj dvakrát destiluje v malých měděných destilačních přístrojích firmy Bertrand, aby se získala lehká pálenka z ječmene s ovocným přídechem, která se pak přelévá do různých sudů, aby získala charakter.

Alsasko, které je zároveň historickým regionem pivovarnictví a producentem ovocných pálenek, jejichž destilace je velmi jemná, mělo vše pro to, aby se stalo průkopnickým regionem francouzské whisky spolu s Bretaní, vysvětluje ředitel Federace francouzské whisky Philippe Jugé.

Do výroby whisky se zároveň s palírnou Bertrand pustila desítka producentů ovocných pálenek v Alsasku. "Poptávka a prodej stále rostou," raduje se Régis Syda, předseda svazu alsaských lihovarníků a likérníků. "Produkce zdaleka nedosahuje takového objemu jako v Irsku nebo Skotsku, ale alsaská whisky přitahuje, a to dokonce i zahraniční klienty," prohlašuje.

Témata:  alkohol Francie ekonomika

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 21:52

Freddie Mercury a rozhodnutí, které urychlilo jeho odchod. Zemřel před 33 lety

Pouhých 45 let žil jeden z nejslavnějších rockových zpěváků Freddie Mercury. Život frontmana legendární britské kapely Queen vyhasl na den přesně před 33 lety. Smrt byla vzhledem k vážné diagnóze nevyhnutelná, ale přišla poměrně rychle. Slavný zpěvák Queen byl ještě necelý měsíc před svým odchodem v zahraničí. Co následovalo?

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy