Lima - V Peru byly vykopány trosky dvou místností, které před 1500 lety používali k ceremoniálům příslušníci starodávné kultury předinckých Močiků. Naleziště je v archeologickém komplexu Limón v regionu Lambayeque na severozápadě Peru. Nález by mohl pomoci lépe pochopit, jak vypadal politický život této starověké pouštní kultury před jejím nečekaným zánikem.
V jedné z místností jsou dva trůny - jeden zřejmě sloužil panovníkovi, zatímco druhý byl určen pro váženého hosta. V komnatě se patrně konaly slavnostní hostiny. V druhé z místností se nachází kruhové pódium, které zřejmě sloužilo k oficiálním oznámením.
Pro Močiky byly tyto politické tradice velmi důležité, což dokládá i skutečnost, že je znázornili ve své keramice, uvedl archeolog Walter Alva. Místnosti, na jejichž stěnách jsou vyobrazeni lachtani a ryby, podle něj sloužily jen elitám. Odhaduje se, že stavba celého komplexu skončila v pátém století.
Močikové vládli v pouštní oblasti na pobřeží Peru v letech 100 až 700 našeho letopočtu a patřili k jedné z několika kultur v zemi před vzestupem Incké říše. V suché oblasti se jim podařilo vybudovat zavlažovací systémy a pěstovat rostliny. Vyráběli sofistikované předměty ze zlata a sochy, na kterých často znázorňovali sexuální akty.
Ženy v močické kultuře podle expertů zastávaly důležité politické i náboženské funkce. Loni archeologové z pomocí 3D tiskárny zrekonstruovali obličej močické královny přezdívané "Dáma z Cao", která na území dnešního Peru vládla před 1700 lety.
Řada odborníků se shoduje, že zánik kultury Močiků způsobila klimatická událost, možná spojená s fenoménem El Niño.
Témata: archeologie, Peru, historie
Související
28. srpna 2024 10:11
29. listopadu 2020 9:31
15. listopadu 2020 19:20
14. listopadu 2020 21:50