Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Berlusconi chce zachovat euro, jeho partner Liga severu nesouhlasí

Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi
Foto: www.eu2009.cz

Řím - Italský expremiér a šéf strany Vzhůru, Itálie (FI) Silvio Berlusconi dnes v rozhlase řekl, že Itálie si musí udržet euro. Euroskeptická Liga severu (LN) se ovšem vzápětí vyjádřila opačně.

Čtyřčlenná koalice pravého středu je favoritem nadcházejících parlamentních voleb, jež se mají konat 4. března. Předvolební průzkumy jí přisuzují 45 procent hlasů.

Berlusconi (81), který si mnohdy k překvapení svých koaličních partnerů usurpuje hlas celého středopravého bloku, nejprve v rádiu uvedl: "(Šéf Ligy severu Matteo) Salvini už si nemyslí, že bychom měli od eura odstoupit. Pochopil, že by to bylo technicky nemožné a z hlediska naší ekonomiky i neúnosné."

Claudio Borghi, mluvčí LN pro oblast hospodářství, vzápětí tvrzení milánského magnáta popřel. "V okamžiku, kdy se Liga severu dostane do parlamentu, začne všemi dostupnými způsoby připravovat dosažení měnové suverenity. Je to otázka národní bezpečnosti," kontroval Borghi v televizi.

Třebaže mluvčí euroskeptické strany v tomto ohledu vyvrátil jednotu celého bloku, odstoupení od eura nebylo předmětem jednání, která v neděli vedla k uzavření předvolební koalice pravého středu. LN si uvědomuje, že odstoupení od eura nejde dosáhnout, dokud se nezmění mezinárodní podmínky, a přestala pro něj tolik horovat, připomněla agentura Reuters.

Témata:  Itálie Silvio Berlusconi EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

6. června 2025 9:31

Nové informace k bitcoinové kauze. Jiřikovský zmizel v Asii, nic mu nebránilo

Ostře sledovaná bitcoinová kauza má další zajímavý vývoj. Tomáš Jiřikovský, který státu daroval kryptoměnu, vycestoval z Česka a je mimo dosah vyšetřovatelů případu. Podle informací webu Neovlivní.cz odletěl do Asie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy