Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další česká ostuda? Německý tisk kritizuje Zemana

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - Jako hulváta, egomaniaka, populistu a zároveň kandidáta s největšími šancemi na úspěch v českých prezidentských volbách hodnotí německý tisk Miloše Zemana. Pokud by znovu uspěl, bude dále rozdělovat Evropu, míní německá média. Všímají si také jeho blízkosti k Číně a Rusku.

Server listu Tagesspiegel dal svůj názor jasně najevo už v titulku článku, který nazval "Hulvát na Pražském hradě". "Prezident Česka Miloš Zeman může být spokojený. Dlouho před řadou ostatních politiků se rozhodl být hulvátem, provokatérem a nekorektním (politikem). Když tento sociální demokrat přešel do tábora populistů, vydal se ještě na tenký led," píše berlínský deník, podle něhož ale Zemana tento led udržel.

Tagesspiegel, který upozorňuje na to, že se Zeman rozhodl nevést předvolební kampaň, také podotýká, že česká hlava státu podněcuje strach pomocí spikleneckých teorií. Jako příklad uvádí Zemanovo tvrzení, že za migrační krizí stojí Muslimské bratrstvo. "V Česku dodnes nemá islám vliv, který by stál za zmínku, a v zemi už vůbec není uprchlická krize. Přesto se Zemanovi podařilo podnítit latentní předsudky jeho spoluobčanů: Drtivá většina jich striktně odmítá přijímání běženců," konstatuje deník.

Zeman má podle něj také výrazný podíl na tom, že v Česku ochladla přátelská nálada vůči Evropské unii, a naopak se pohled zaměřuje téměř toužebně na východ - na Čínu a ještě mnohem více na ruského prezidenta Vladimira Putina. "Jeho blízkost každopádně Zeman nápadně vyhledává, což je pozoruhodné, protože přílišná blízkost k Moskvě má v Česku stále příchuť kolaborace. Ale Zemanovi to neškodí," míní Tagesspiegel.

Blízkosti k ruskému prezidentovi si všímá také německá verze serveru Huffington Post. "Pokud bude třiasedmdesátiletý (politik) skutečně zvolen, mohlo by to dále zatížit vztahy Česka k EU - a potěšit ruského prezidenta Vladimira Putina," píše web, podle kterého Zeman v uplynulých pěti letech vedl permanentní kampaň, když neustále objížděl kraje.

Také Huffington Post zdůrazňuje Zemanův postoj k migraci a podotýká, že v souvislosti s ní hovoří o "organizované invazi". V případě vítězství ve volbách, do nichž jde jako favorit, by mohl s premiérem Andrejem Babišem vytvořit "populistický tandem", míní server.

Tagesspiegel se věnuje i Zemanovu charakteru, když vyjadřuje přesvědčení, že jde o nelítostného egomaniaka, který má jasný strategický cíl, jímž je moc.

Témata:  Miloš Zeman prezident ČR Německo noviny a tisk

Související

Aktuálně se děje

8. června 2025 17:00

Rána pro svět filmu: Vladimír Smutný zemřel

Ve věku 82 let zemřel uznávaný kameraman Vladimír Smutný, jeden z nejvýznamnějších tvůrců českého filmu. Během své dlouhé kariéry se podílel na řadě zásadních snímků, včetně oscarového Kolji nebo mezinárodně oceňovaného filmu Nabarvené ptáče. O jeho úmrtí informoval Radiožurnál režisér Václav Marhoul.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Ruská agrese sílí. Noční útok byl podle Ukrajinců největší za celou válku

Ruská armáda v noci na dnešek provedla rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu, který podle ukrajinského letectva představuje dosud největší noční bombardování od začátku války v únoru 2022. Terčem útoků se staly především centrální a západní části Ukrajiny, tedy regiony, které byly dosud relativně ušetřeny pravidelných útoků. Tato eskalace vyvolala vážné obavy i v sousedních zemích — Polsko a další spojenci NATO v reakci na situaci okamžitě aktivovali své vzdušné síly.