Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V USA chodí volit asi 1000 Čechů, pro řadu z nich jsou ale volební místnosti příliš daleko

Volby
Volby
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Washington/Praha - V USA, kde lze českého prezidenta volit na čtyřech místech, odradí mnoho krajanů od hlasování velká vzdálenost k nejbližší volební místnosti. Zvláště když se hlasování koná ve všední dny čtvrtek a pátek.

Volí se v Los Angeles, Chicagu, New Yorku a Washingtonu D.C. Podle vedoucí sekce veřejné diplomacie Pavly Veličkinové bývá v USA při českých volbách celkem kolem tisíce hlasů, nejvíce v New Yorku. Ve Washingtonu, kde je to kolem 20 procent, volil během prvního dne i syn jednoho z kandidátů Petra Hanniga Jan, profesor na univerzitě v Severní Karolíně.

"Žiji v Severní Karolíně a toto je nejbližší volební místnost. Je to téměř pět hodin autem. Bylo by lepší, kdyby to bylo blíž, nebo kdyby se dalo hlasovat korespondenčně, ale pro otce to udělat musím," řekl Jan Hannig v rozhovoru s ČTK a Radiožurnálem.

"Volil jsem otce. S tátou sice nemáme úplně podobné politické názory, ale v Americe jsem se naučil, že je důležité podporovat rodinu. Takže když jsem byl na Vánoce v Praze, tak jsem se ho snažil podporovat, co to šlo," řekl. S otcem se rozchází zejména v názorech na EU, je pro zavedení eura.

Volit ve Washingtonu se chystá i český basketbalový reprezentant Tomáš Satoranský, který hraje NBA za místní Wizards. "Chystám se volit, manželka (Anna) také. Měla tu teď rodiče, tak jsme s nimi řešili, co je třeba si zařídit. Je dobře, že jsme ve Washingtonu a nemusíme za volbou cestovat někam daleko," řekl Satoranský.

"Politika mě zajímá. V dnešní době je jednoduché sledovat dění na sociálních sítích. Není to tak, že bych vyloženě sledoval nějaké debaty, ale díky sociálním sítím mám o jednotlivých kandidátech přehled i při svém programu v NBA," dodal.

Témata:  USA Petr Hannig volby prezident ČR

Související

Aktuálně se děje

9:27

Karel Šíp ví jen o dvou lidech, kteří to dělají jinak. A dělají si to těžké

Karel Šíp je veřejností vnímán především jako moderátor a bavič, ale velkou kapitolou v jeho životě je i hudba. Šíp se jí původně věnoval jako muzikant, dnes už jen píše písňové texty. A dělá to tou jednodušší cestou. Sám ví jen o dvou lidech, kteří si to dělají "složité".

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.