Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Popleta Trump? Hovořil o stíhačkách pro Norsko, které existují jen v počítačové hře

F-35 Joint Strike Fighter
F-35 Joint Strike Fighter
Foto: www.army.mil

Washington/Oslo - Americký prezident Donald Trump tento týden ohlásil, že dodávky letounů F-35 a F-52 pro Norsko jdou podle plánu. Potíž je v tom, že USA žádné letouny F-52 ve skutečnosti nevyrábí. Existují jen v počítačové hře Call of Duty.

"V listopadu jsme začali s dodávkami prvních stíhaček F-52 a F-35," prohlásil Trump tento týden během setkání s norskou premiérkou Ernou Solbergovou s tím, že přesun stíhaček do Norska jde o něco rychleji, než předpokládal původní harmonogram.

"Skvělé zprávy!" napsal portál The Verge k vyzbrojování Norska. Dodal, že vadou na kráse je jen to, že žádné stíhačky F-52 neexistují. List The Washington Post kvůli Trumpově prohlášení oslovil americkou zbrojovku Lockheed Martin s dotazem, zda jsou nějaké letouny F-52 k dispozici. Společnost odpověděla, že žádný letecký program výroby F-52 nemá.

Trump ve svém výroku zřejmě nesprávně propojil počet strojů, které si Norsko v USA objednalo a kterých je právě 52 kusů, s pořizovanými stíhačkami F-35.

Témata:  Donald Trump F-35 Joint Strike Fighter Norsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.