Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Statisíce Rohingů se mají podle dohody vrátit do Barmy do dvou let

Ilustračni fotografie
Ilustračni fotografie
Foto: CNN

Rangún - Barma a Bangladéš se dohodly na podmínkách návratu 650.000 muslimských Rohingů, kteří od loňského léta uprchli z Barmy před represemi. Uprchlíci jsou soustředěni na jihovýchodní hranici Bangladéše, kde je v současnosti největší koncentrace migrantů na světě.

Zástupci obou asijských zemí dnes jednali v barmské metropoli Neipyijto. Uprchlíci se mají do Barmy vrátit do dvou let a obě země se shodly na tom, jaké formuláře budou muset běženci vyplnit. Bangladéšské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že v západobarmském Arakanském státě, v němž Rohingové žijí, bude postaveno pět táborů.

"V příštích dnech se budou moci uprchlíci začít registrovat," sdělil bangladéšský velvyslanec v Barmě Muhammad Sufiur Rahmán. Vyloučil ale, že by se první Rohingové mohli začít vracet už koncem ledna. "To není možné," řekl.

Barma slíbila, že uprchlíky přijme zpět, pokud budou moci dokázat, že před odchodem žili na jejím území. Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o Bengálcích, tedy o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě pronásledování, je jim upíráno občanství a základní lidská práva.

Některé charitativní organizace i diplomaté si nejsou jisti, že se všichni Rohingové budou chtít vrátit z Bangladéše do Barmy. Většina uprchlíků, kteří jsou v bangladéšských táborech a jež oslovila agentura AFP, přiznala, že se do Barmy vrátit nechce. Jejich vesnice jsou často vypáleny a pole zkonfiskována.

Témata:  Barma Bangladéš Rohingové

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 15:27

Netanjahu označil zatykač ICC za absurdní. Zdecimoval Pásmo Gazy, reaguje OSN

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Putin varuje před třetí světovou. Útokem hrozí i dalším zemím

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.