Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec klasickým plastům? EU chce do roku 2030 jen recyklovatelné

Evropská unie, ilustrační foto
Evropská unie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Brusel - Do roku 2030 by měly být v EU všechny plasty recyklovatelné. Navrhuje to Evropská komise (EK), která dnes upozornila, že Evropané každoročně vygenerují 25 milionů tun plastového odpadu, ale k recyklaci se ho shromáždí méně než 30 procent.

Novinářům to po jednání komise ve Štrasburku řekli její první místopředseda Frans Timmermans a místopředseda odpovědný za růst a investice Jyrki Katainen. Ten ale nepodpořil nápad na novou evropskou daň na plast, s nímž jako s možností doplnění zdrojů rozpočtu EU nedávno přišel komisař pro rozpočet Günther Oettinger.

"Nezměníme-li způsob, jakým vyrábíme a používáme plasty, bude do roku 2050 v oceánech víc plastů než ryb," poznamenal Timmermans. Například Čína od roku 2018 zakáže dovoz řady odpadů, právě včetně plastů.

Komisí nabídnutá strategie mění způsoby, jakými se plasty v EU navrhují, vyrábějí, používají i recyklují. Nová pravidla pro obaly by měla zlepšit možnosti jejich recyklace. Mělo by vzniknout více kvalitních a větších recyklačních středisek i standardní systém třídění odpadů s úsporou okolo stovky eur na tunu odpadu.

Komise chce podporou informačních kampaní a také úpravou pravidel omezit užívání plastů na jedno použití. Přijít mají i kroky, kterými se omezí používání mikroplastů ve výrobcích a určí se označování biologicky rozložitelných a kompostovatelných plastů.

Nové předpisy o přístavních zařízeních pro příjem odpadu se budou zabývat odpadem v mořích pocházejícím ze zdrojů souvisejících s mořem.

Unijní exekutiva také plánuje podporovat inovace a poskytne 100 milionů eur na rozvoj inteligentnějších a recyklovatelnějších plastových materiálů, lepší recyklaci a odstraňování nebezpečných látek a kontaminantů z recyklovaných plastů.

Témata:  EU plasty ekologie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.