Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Platit kartou v kostele? Církev ve Francii testuje nové přijímání milodarů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Paříž - Církev se snaží přizpůsobit novým technologiím a připravuje se na postupný zánik hotovosti. V katolickém kostele v Paříži bude 21. ledna poprvé otestováno přijímání milodarů bezkontaktní platební kartou.

Při nedělní mši v kostele Saint-François de Molitor v 16. pařížském obvodu bude mezi věřícími kolovat pět prototypů digitálních kasiček na milodary.

Věřící si budou moci na jejich obrazovkách zvolit částku, jakou si přejí darovat - dvě, tři, pět nebo deset eur (51, 76, 126, nebo 254 Kč) - a zaplatit ji přiložením karty. Vzápětí jim přijde potvrzení s poděkováním.

Příjmy pařížských farností jsou bezmála z osmdesáti procent závislé na příspěvcích od věřících, z toho 14 procent tvoří milodary vybírané v kostelech. To v průměru představuje 98 eur (asi 2500 Kč) ročně na jednoho věřícího, uvedl na svém webu list Ouest-France.

Témata:  církev Francie charita

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.