Po sobotním pohřbu zesnulého papeže Františka čeká katolickou církev další velká výzva. Tou bude volba jeho nástupce. Vyberou ho kardinálové během takzvaného konkláve. O co jde a jaká jsou pravidla takové volby?
Papež František zemřel na Velikonoční pondělí, bylo mu 88 let. Příčinou smrti byla mozková mrtvice, kterou následovalo selhání srdce. Hlava katolické církve se v posledních týdnech před smrtí potýkala se zdravotními problémy, konkrétně onemocněl oboustranným zápalem plic.
Papež František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, byl zvolen do čela katolické církve v březnu 2013 po předchozí rezignaci Benedikta XVI. Byl jako Argentinec prvním svatým otcem z amerického kontinentu a také prvním z Tovaryšstva Ježíšova. Byl také prvním papežem narozeným mimo Evropu od 8. století. V prosinci oslavil 88. narozeniny.
Státníci, ale i obyčejní věřící z celého světa sledovali v sobotu dopoledne na prostranství před bazilikou svatého Pavla smuteční mši u příležitosti posledního rozloučení se zesnulým papežem. Ten následně spočinul v bazilice Panny Marie Sněžné. Je však jasné, že v zákulisí se už několik dní probírá volba Františkova nástupce.
Podle aktuálních pravidel se volebního konkláve mohou účastnit pouze kardinálové mladší 80 let – z celkových 252 kardinálů tak má právo hlasovat pouze 138. Volba probíhá v uzavřené Sixtinské kapli a každý den se konají čtyři hlasování. Nový papež musí získat dvoutřetinovou většinu. Tento proces obvykle trvá 15 až 20 dní.
Před námi je tak napínavé období plné spekulací, modliteb a očekávání. Bez ohledu na to, kdo nakonec vystoupí na balkón baziliky sv. Petra jako nový papež, bude stát před nelehkým úkolem vést církev v době rostoucích společenských rozdílů a výzev.
Témata: Vatikán, papež, církev, Papež František
Související
26. dubna 2025 12:06
23. dubna 2025 15:11
23. dubna 2025 11:40
22. dubna 2025 11:01
21. dubna 2025 21:15