Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalý šéf egyptské armády Sámí Anán kandiduje na prezidenta

Egypt
Egypt
Foto: Pixabay

Káhira - Někdejší náčelník generálního štábu egyptské armády Sámí Anán dnes oznámil kandidaturu v prezidentských volbách, které se budou konat už v březnu. Jeho tým je složen z civilistů a je v něm například exšéf protikorupčního výboru Hišám Ginína.

Anán o svém záměru kandidovat informoval prostřednictvím videa, které sdílel na facebooku. Kandidaturu zdůvodnil snahou chránit Egypt před špatnou politikou a zároveň požádal státní orgány, aby vůči jednotlivým kandidátům zachovaly neutralitu.

V pátek současný prezident Egypta Abdal Fattáh Sísí oznámil, že chce svůj mandát v březnu obhájit. Půjde už o třetí prezidentské volby od takzvaného arabského jara v roce 2011, při kterém byl svržen dlouholetý egyptský prezident Husní Mabarak.

Volby budou pravděpodobně dvoukolové. V prvním kole 26.-28. března se utkají všichni kandidáti. Pokud žádný z nich nedostane více než 50 procent hlasů, utkají se dva nejúspěšnější kandidáti v kole druhém, plánovaném na 24.-26. dubna. Všichni kandidáti se musejí registrovat do 29. ledna. Několik kandidátů už ale vyjádřilo obavy, že na ně útočí tisk a že jejich stoupenci jsou zastrašováni.

Témata:  Egypt Abd Fattáh Sísí

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.