Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zlatý záchod? Trump chtěl obraz, místo toho dostal jinou nabídku

Bílý dům, Washington D.C., USA
Bílý dům, Washington D.C., USA
Foto: Pixabay

New York - Guggenheimovo muzeum v New Yorku loni odmítlo zapůjčit americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi obraz Vincenta van Gogha. Kurátorka místo něj nabídla alespoň 18karátové zlaté WC, jehož cena se odhaduje na více než milion dolarů.

Trump žádal Guggenheimovo muzeum o zapůjčení van Goghova obrazu Zasněžená krajina z roku 1888, na němž je zimní krajina a muž se psem. Obraz si chtěl s manželkou vystavit v soukromých prostorách Bílého domu. Píše o tom list The Washington Post.

Kurátorka muzea Nancy Spectorová, která se už předtím vyjadřovala k současnému americkému prezidentovi kriticky, mu loni v září odpověděla, že mu k zapůjčení může nabídnout zlatý záchod.

"Vaší původní žádosti bohužel nemůžeme vyhovět, ale doufám, že by pro vás mohla být zajímavá tato speciální nabídka," citoval deník z e-mailu, který kurátorka zaslala Trumpovi loni 15. září. "Je to samozřejmě velmi cenná a poněkud křehká věc, ale dali bychom vám k tomu instrukce, jak ji instalovat a jak se o ni starat," napsala též Spectorová Trumpovi o WC.

Miliardář Trump proslul zálibou ve zlatých předmětech. Například loni na Vánoce přijímal spolu s manželkou telefonáty od dětí Santa Clausovi ve své floridské rezidenci na zlatém křesle. V Oválné pracovně Bílého domu si povědil závěsy ve zlaté barvě, za Baracka Obamy byly hnědé.

Témata:  Donald Trump Bílý dům USA WC

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 15:01

Papež Lev XIV. poslal světovým lídrům první vzkaz: Přestaňte, okamžitě

Nový vůdce katolické církve, papež Lev XIV, vyzval světové lídry, aby okamžitě ukončili války po celém světě. Ve svém prvním veřejném projevu po zvolení papežem pronesl apel na „spravedlivý, opravdový a trvalý“ mír a důrazně odmítl válku jako prostředek řešení konfliktů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.