Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skandál v Německu: Automobilky financovaly testování emisí na opicích

Volkswagen
Volkswagen
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Frankfurt - Německé automobilky Volkswagen, Daimler a BMW financovaly testování škodlivosti emisí naftových vozů na opicích. Uvedl to list The New York Times.

V roce 2014 podle deníku vědci v americkém městě Albuquerque umístili deset opic do vzduchotěsných komor a nechali je čtyři hodiny dýchat zplodiny z naftového vozu Volkswagen Beetle.

Automobilky se prý tímto experimentem snažily prokázat ekologičnost nových naftových technologií. Američtí vědci pracující na experimentu nicméně netušili, že automobil poskytnutý firmou Volkswagen byl upraven tak, aby v laboratorních podmínkách vypouštěl méně škodlivé úrovně emisí než při běžné jízdě, píše The New York Times.

Podle listu představuje experiment v Albuquerque novou dimenzi skandálu kolem falšování testů emisí naftových vozů. Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku.

Témata:  Německo Volkswagen opice

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.