Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boje v Adenu mezi jemenskými separatisty a vládou pokračují, zemřelo 15 lidí

Vlajka Jemenu
Vlajka Jemenu
Foto: Pixabay

Aden - V jihojemenském Adenu pokračují boje mezi vládními a separatistickými jednotkami. Vyžádaly si životy 15 lidí a zranění 130 osob. Rebelům se v neděli podařilo obsadit několik vládních budov, ale v noci na dnešek o ně zase přišli.

Jednotky hájící zájmy zastánců odtržení jihu dnes povolaly do Adenu posily z jiných regionů. Stojí za nimi Spojené arabské emiráty, které jsou ale také členem koalice, jež pod velením Saúdské Arábie bojuje od roku 2015 na straně jemenské vlády v konfliktu se šíity.

Separatisté obnovili své nároky, když loni prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí odvolal z pozice adenského guvernéra Ajdarúse Zubajdího. Ten pak sestavil skupinu, která si říká jižní přechodná rada a snaží se přimět odstoupit jemenskou vládu vedenou Ahmadem Ubajdem bin Daghrem. Premiér v neděli označil situaci v Adenu za puč.

Podle svědků byly dnes v adenských ulicích vidět obrněné vozy a minimum civilistů. Separatisté zajali podle vojenských zdrojů agentury AFP 210 vojáků a po vyjednávání s místními kmeny jich 70 propustili. Provládní jednotky drží jako rukojmí 30 separatistů.

Jižní Jemen se spojil se Severním Jemenem v roce 1990. Separatistům se v občanské válce v roce 1994 nepodařilo tento krok zvrátit a v posledních letech se separatistické nálady obnovují. Jemen sužuje od roku 2014 konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Vládní jednotky mají pod kontrolou většinu území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná.

Témata:  Jemen Spojené arabské emiráty

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.