Saná - Při dnešním teroristickém útoku na jihu Jemenu zahynulo nejméně 11 lidí. Terčem atentátu se stalo kontrolní stanoviště. Po výbuchu se podle svědků ozvala z místa také střelba. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.
Sebevražedný atentátník v provincii Šabva na jihovýchodě země najel autem naloženým trhavinou do kontrolního stanoviště, které hlídaly síly podporované Spojenými arabskými emiráty.
K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. V Jemenu ale operuje IS a Al-Káida. Tyto teroristické organizace využívají válečného konfliktu v zemi, v němž proti sobě stojí vládní jednotky podporované arabskou koalicí v čele se Saúdskou Arábií, a šíitští povstalci. V uplynulých dnech se situace v zemi pokusily využít také jihojemenští separatisté.
Ti se v neděli zmocnili sídla vlády v Adenu. Mezinárodně uznávaný kabinet se v druhém největším jemenském městě zdržuje, protože metropoli Saná mají od roku 2014 v rukou šíitští povstalci. Podle AP se kvůli situaci v přístavním městě Adenu chystá jemenský premiér Ahmad Ubajd bin Daghr k útěku ze země. Akce separatistů prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí označil za státní převrat.
MZV ČR varuje české občany před cestami do Jemenské republiky a případné české občany přítomné v Jemenu vyzývá k opuštění země.
"Po dvou letech bojů je v Jemenu téměř přes 10 tisíc obětí a tři miliony vnitřně vysídlených uprchlíků. Na 85% obyvatelstva (20 mil.) vyžaduje různou formu humanitární pomoci. Téměř sedmi milionům obyvatel hrozí hladomor. Hlavním nebezpečím pro území pod kontrolou jemenské vlády (všechny provincie jižního Jemenu) jsou ozbrojenci z Al-Káidy a bojůvky Islámského státu, operující především v provinciích Šabwa, Bajdá, Abján a Hadramaut," informuje mzv.cz.
Témata: terorismus v Jemenu, Jemen, terorismus
Související
13. března 2018 10:41
29. listopadu 2017 9:04
10. prosince 2016 16:59
4. září 2016 20:26
29. srpna 2016 9:48
6. července 2016 10:37