Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Občané Moskvy se bouří. Město chce vybudovat pomník uzbeckému diktátorovi

Moskva
Moskva
Foto: moscow.ru

Moskva - Ruská metropole plánuje stavbu památníku bývalého uzbeckého autoritářského vládce Islama Karimova, místním se to však nelíbí a dokonce volají po referendu. Radnice je však neoblomná.

O stavbě pomníku, který má být vztyčen do konce příštího roku nedaleko centra metropole, rozhodla moskevská radnice.

Rozhlasová stanice Echo Moskvy oznámila, že mezi lidmi kolují protestní petice a obvodní zastupitelé navrhují uspořádat referendum. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin ale stavbu obhajuje a dokonce prý požádal soud, aby lidové hlasování zakázal.

Islam Karimov vládl Uzbekistánu od roku 1989. Byl označován za jednoho z nejtvrdších a současně nejdéle vládnoucích světových diktátorů. Utlačoval, zavíral či vyháněl ze země své politické oponenty. Předloni v září náhle zemřel ve věku 78 let.

Témata:  Moskva Rusko pomník

Související

Aktuálně se děje

16. srpna 2025 17:00

16. srpna 2025 1:27

Trump s Putinem si výsledek jednání nechali pro sebe. Chválili se a plácali po zádech

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin po téměř tříhodinovém jednání na Aljašce o válce na Ukrajině uspořádali tiskovou konferenci. Oba lídři se navzájem pochválili a schůzku označili za konstruktivní, podrobnosti ale nesdělili. Žádná dohoda neexistuje, dokud není uzavřena, řekl Trump a dodal, že zavolá do NATO a Kyjevu. Podle Putina by se lídři mohli brzy opět setkat, tentokrát však v Moskvě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy