Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nikaragua musí zaplatit Kostarice odškodnění kvůli územnímu sporu, rozhodl soud v Haagu

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Haag - Mezinárodní soudní dvůr v Haagu rozhodl, že Nikaragua musí zaplatit Kostarice 379.000 dolarů (asi 7,6 milionu korun) jako odškodnění za ekologické škody, které jí způsobila obsazením malého ostrůvku na jejím území.

Soud v pátek vynesl verdikt i v dlouholetém sporu o další část hranic mezi těmito dvěma středoamerickými zeměmi na pobřeží Karibského moře. Větší část ze sporných asi 27.000 kilometrů čtverečních v moři přiřkl Nikaragui, Kostarika je nicméně také spokojená, protože získala přístup k rozsáhlým lovištím ryb.

Haagský soud už v roce 2015 rozhodl, že Nikaragua obsazením území v deltě pohraniční řeky San Juan v roce 2010 narušila svrchovanost Kostariky a že musí souseda odškodnit za ekologické škody. Ty způsobila Nikaragua vykácením stromů v oblasti a ukládáním bahna z bagrování řeky San Juan, kterou chce Nikaragua rozšířit tak, aby po ní mohly plout velké lodě.

Sousedící středoamerické země se ale nedokázaly dohodnout na částce odškodnění, Kostarika požadovala 6,7 milionu dolarů. Soud nakonec dnes stanovil odškodné na 378.890 dolarů, které by měla Nikaragua zaplatit do dvou měsíců. Kostarický ministr zahraničí Manuel González verdikt soudu přivítal.

Témata:  Kostarika Nikaragua soudy

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:53

Svět se svorně ptá na zásadní otázku: Kdo bude nový James Bond?

S každým dalším dnem roste napětí mezi fanoušky legendární filmové série o Jamesi Bondovi. Po odchodu Daniela Craiga z role slavného agenta 007 a nedávném oznámení, že Amazon získal kreativní kontrolu nad značkou, se otázka jeho nástupce stává jedním z nejdiskutovanějších témat filmového světa, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz

Volby v Německu 2025 sleduje celá Evropa. Svět se za poslední týdny radikálně změnil

Němečtí voliči dnes vyrazili k volbám, ale svět, ve kterém se volební kampaň rozběhla před několika týdny, se od té doby zásadně změnil. Německo, třetí největší ekonomika světa a nejlidnatější země Evropské unie, se nachází na křižovatce, kdy se musí vypořádat s rozpadáním transatlantické aliance pod vedením Donalda Trumpa, novými hrozbami pro evropskou bezpečnost a s ekonomickým modelem, který se ocitá v krizi.