Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nikaragua musí zaplatit Kostarice odškodnění kvůli územnímu sporu, rozhodl soud v Haagu

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Haag - Mezinárodní soudní dvůr v Haagu rozhodl, že Nikaragua musí zaplatit Kostarice 379.000 dolarů (asi 7,6 milionu korun) jako odškodnění za ekologické škody, které jí způsobila obsazením malého ostrůvku na jejím území.

Soud v pátek vynesl verdikt i v dlouholetém sporu o další část hranic mezi těmito dvěma středoamerickými zeměmi na pobřeží Karibského moře. Větší část ze sporných asi 27.000 kilometrů čtverečních v moři přiřkl Nikaragui, Kostarika je nicméně také spokojená, protože získala přístup k rozsáhlým lovištím ryb.

Haagský soud už v roce 2015 rozhodl, že Nikaragua obsazením území v deltě pohraniční řeky San Juan v roce 2010 narušila svrchovanost Kostariky a že musí souseda odškodnit za ekologické škody. Ty způsobila Nikaragua vykácením stromů v oblasti a ukládáním bahna z bagrování řeky San Juan, kterou chce Nikaragua rozšířit tak, aby po ní mohly plout velké lodě.

Sousedící středoamerické země se ale nedokázaly dohodnout na částce odškodnění, Kostarika požadovala 6,7 milionu dolarů. Soud nakonec dnes stanovil odškodné na 378.890 dolarů, které by měla Nikaragua zaplatit do dvou měsíců. Kostarický ministr zahraničí Manuel González verdikt soudu přivítal.

Témata:  Kostarika Nikaragua soudy

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 19:02

Česko - USA 2:5. Dva obraty, Američané odsoudili Čechy ke třetímu místu ve skupině

Až na závěr skupinové fáze zaznamenali Češi první porážku na letošním mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku. Má to neblahé důsledky. Národní tým končí ve skupině až na třetím místě a ve čtvrtfinále ho čeká konfrontace s jedním z favoritů turnaje. O soupeři ve čtvrtečním duelu bude jasno po úterních večerních duelech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?