Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezidentem Kostariky bude bývalý ministr a romanopisec, je pro sňatky homosexuálů

kostarika
kostarika
Foto: Pixabay

San José - Novým prezidentem Kostariky bude bývalý centristický ministr Carlos Alvarado (38), získal téměř 61 procent hlasů. Kampaň výrazně poznamenal spor o sňatky osob stejného pohlaví.

Proti sňatkům gayů a lese ostře vystupoval 43letý konzervativec z nového politického hnutí Restauración Nacional (Národní obnova) Fabricio Alvarado, jemuž některé průzkumy přisuzovaly těsné vítězství v nedělním druhém kole voleb.

Carlos Alvarado kandidoval za centristickou Stranu občanské akce (PAC). Vysokoškolské vzdělání získal jak v Kostarice, tak v Británii. Je autorem knihy povídek a dvou románů. Jako jediný z uchazečů o úřad hlavy státu se pro sňatky osob stejného pohlaví veřejně vyslovil.

Kostarika, která bývá vnímána jako "Švýcarsko Střední Ameriky", se těší větší stabilitě než většina ostatních zemí v tomto politicky neklidném regionu. V zemi žije kolem 3,3 milionu lidí.

Témata:  Kostarika

Související

Aktuálně se děje

15. listopadu 2025 16:49

Milion chvilek pro demokracii: Mikuláš Minář se vrací do čela

Ve spolku Milion chvilek pro demokracii, který svolává na pondělí demonstraci na pražském Staroměstském náměstí, došlo k významné změně v čele organizace. Dosavadního předsedu Lukáše Hilperta vystřídal zakladatel spolku a jeho někdejší předseda Mikuláš Minář. Minář byl ve spolku opět aktivně viditelný zhruba od září, kdy mimo jiné organizoval předvolební shromáždění. Podle jeho slov bude spolek v nadcházejících letech zapotřebí více než kdy dřív.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Křídové protesty v Bratislavě před oslavami 17. listopadu

OBRAZEM: Slovensko si Křídovými protesty připomíná 17. listopad, Fico ruší televizní projev

Přestože Slovensko letos nedrží svátek 17. listopadu, probíhají v zemi okolo výročí „sametové revoluce“ intenzivní protesty. Kritici premiéra Roberta Fica vyjadřují svůj nesouhlas netradičním způsobem, křídou píší protivládní hesla na chodníky. Tyto „Křídové protesty“ odstartovaly události z minulého týdne v Popradu, které upozornily na napětí mezi mladou generací a současnou vládou.