Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spor o homosexuály je součástí prezidentských voleb v Kostarice

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

San José - Vítězem 1. kola prezidentských voleb na Kostarice se podle předběžných výsledků stal evangelický pastor, zpěvák a moderátor Fabricio Alvarado. Druhý největší počet hlasů získal bývalý centristický ministr Carlos Alvarado. V kampani se diskutovalo především o sňatcích osob stejného pohlaví.

Ani jeden z kandidátů, kteří nejsou příbuzní, ale patrně nezískal dostatečný počet hlasů, a tak se 1. dubna patrně bude konat druhé kolo.

Preference 43letého pastora raketově vzrostly, když Fabricio Alvarado kritizoval rozhodnutí meziamerického soudu pro lidská práva, který Kostariku vyzval, aby umožnila homosexuálním párům uzavírat občanské sňatky, adoptovat děti a dopřála jim stejná práva jako heterosexuálním dvojicím. Carlos Alvarado se naopak jako jediný z uchazečů o úřad hlavy státu pro sňatky osob stejného pohlaví veřejně vyslovil.

Na Kostarice žije 3,3 milionu lidí, kteří se většinou považují za konzervativce. Většina obyvatel je římskokatolického vyznání, ale v zemi roste počet evangelíků. Proti sňatkům osob stejného pohlaví jsou podle průzkumů veřejného mínění dvě třetiny obyvatel. V latinskoamerických zemích homosexuálové často čelí diskriminaci nebo i násilí, připomněla agentura AFP.

Témata:  Kostarika homosexuálové EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 21:06

Poslední posila na MS v hokeji 2025. Češi dotáhli mistra světa, který hraje v NHL

Český národní tým obdržel v den, kdy přišel o šanci na první místo ve skupině mistrovství světa v hokeji a tím pádem i na slabšího čtvrtfinálového soupeře, alespoň jednu dobrou zprávu. Kádr Radima Rulíka posílí hráč ze zámořské NHL, který se loni stal mistrem světa v Praze.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?