reklama

Třináct ze 16 syrských uprchlíků, s nimiž HRW mluvila, uvedlo, že turečtí pohraničníci na ně a na další syrské uprchlíky stříleli, ještě když se nacházeli na syrském území. Turci tak prý zabili deset lidí včetně jednoho dítěte a další zranili.

Turecko to v sobotu popřelo. "Nebyl zaznamenán žádný případ střelby na civilisty na hranicích," sdělil ale agentuře Reuters turecký vyšší vládní úředník.

Podle HRW, která cituje údaje OSN, se směrem k syrsko-turecké hranici přesunulo od poloviny loňského prosince do poloviny ledna 247.000 Syřanů. Do převážně rebely ovládané provincie Idlib v posledních měsících hlouběji pronikly syrské vládní jednotky. Navíc Turecko minulý měsíc zahájilo vojenskou akci proti kurdským milicím YPG v sousední syrské oblasti Afrín.

Turecko od vypuknutí syrského konfliktu v roce 2011 přijalo 3,5 milionu uprchlíků, tedy více než kterákoli jiná země. Poskytlo jim dočasný status ochrany a základní služby, včetně lékařské péče a vzdělávání. Tato velkorysost však podle HRW nezbavuje Ankaru odpovědnosti za ochranu těch, kteří ji hledají na turecké hranici.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama