reklama

Vyzyvatelem dosavadní hlavy státu Nikose Anastasiadise (72), který v prvním kole 28. ledna získal přes 35 procent hlasů, je levicový Stavros Malas (50), jehož podpořilo přes 30 procent hlasujících.

Konzervativní Anastasiadis stál proti exministrovi zdravotnictví Malasovi, kterého podporují komunisté, již před pěti lety. V roce 2013 pohodlně zvítězil, nyní se čeká těsnější souboj, přestože byl v průzkumech zpočátku považován za velkého favorita.

Neúčast v prvním kole činila 28 procent a neúspěšní kandidáti na místní poměry překvapivě odmítli dát voličům pro druhé kolo doporučení.

Slušný výsledek Malase v prvním kole se interpretuje jako touha voličů po změně. Padesátiletý horlivý zastánce znovusjednocení ostrova vyčítá stávajícímu prezidentovi, že nebyl při rozhovorech dostatečně aktivní. Odsuzuje také nízké mzdy a fakt, že ze země odchází za prací mnoho mladých lidí.

Kypr je rozdělen od turecké invaze z července 1974, kdy Ankara vyslala do severní třetiny ostrova vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama