Vídeň – Ačkoliv v rakouských prezidentských volbách nakonec těsně zvítězil Alexander Van der Bellen, kandidát Svobodné strany Rakouska, Nortbert Hofer, stále získal obrovskou podporu voličů. Jonathan Jones, novinář britského deníku The Guardian, varuje, že se Rakousko nebezpečně přibližuje fašismu.
„Urážka milionů zavražděných"
Jones s odkazem na výstavu fotografií Gustava Metzgera uvádí, že Vídeň by si měla dobře pamatovat doby, kdy nacisté a další lidé na ulicích otevřeně šikanovali židy. Jedna fotografie je například vyobrazuje, jak jsou v ulicích Vídně nuceni drhnout silnice, zatímco se jim přihlížející nacisté a další lidé vysmívají.
Jak Jones vysvětluje, Metzger sám byl svědkem krutosti nacistů. Jako dítě je viděl pochodovat ulicemi, jeho rodiče byli zabiti v rámci holocaustu.
„Ale Rakousko takovéto silné vzpomínky nemá. A těsná porážka Nortberta Hofera v rakouských prezidentských volbách žádnou úlevou není. Pardon, pokud se vám slavit chce, ale bylo to děsivě těsné. Je ohavné, že krajní pravice téměř zvítězila v Evropě 21. století. A to, že se to stalo v zemi s minulostí, jakou má Rakousko, je urážkou milionů zavražděných," zuří Jones.
Fašismus v Rakousku
„Hofer nosí modrou chrpu – zdánlivě nevinné gesto, které není ani tak tajným hlášením se k rasismu jako k nacismu. Tuto květinu nosili rakouští nacisté v 30. letech minulého století jako tajný symbol poté, co jejich strana byla zakázána. Hofer a Svobodná strana se odvolávají na temnotu a tím získávají voliče. Jejich nepřáteli nejsou židé, ale muslimové. Jak může tolik Rakušanů flirtovat s tímto sotva skrývaným fašismem?" ptá se Jones.
„Když Hitler bez odporu vpochodoval se svými vojáky do Rakouska v roce 1938, dosáhl jedné ze svých hlavních ambicí: ‚sjednotil' německy mluvící země do jednoho velkého árijského státu. Protože byl anšlus technicky invazí, Rakousko vždycky mohlo v sebeklamu popírat roli, kterou sehrálo. Ale Metzgerovy fotografie odhalují pravdu. Rakušané se nadšeně účastnili antisemitských perzekucí v březnu roku 1938 i dále," tvrdí.
Zapomenutá minulost
Podle Jonese Metzger není zdaleka jediným umělcem, kteří se snaží Rakousku jeho minulost připomínat. Poukazuje například na pomník holocaustu Rachel Whitereadové, který stojí na vídeňském Judenplatz.
„Takovými díly si Rakousko snaží připomínat pravdu. Tak co se zvrtlo? Jak si tolik voličů může zvolit raději zapomenout, že pro Rakousko – stejně jako pro Německo – krajní pravice symbolizuje tu nejostudnější minulost?"
Sám Jones na závěr vzpomíná, jak v únoru Vídeň navštívil. „Staré město bylo zavřeno tisíci policejních důstojníků během každoroční plesové sezóny. Policie tam měla zabránit údajným levicovým výtržníkům, aby zaútočili na ples, který sponzorovala Svobodná strana. Město tak ovládala policie, aby ochránila krajní pravici."
Související
22. listopadu 2024 11:29
16. listopadu 2024 8:49
2. listopadu 2024 20:44
2. listopadu 2024 14:01
2. listopadu 2024 13:15
25. října 2024 11:23