Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Společná korejská vlajka na Olympijských hrách zvedla ze židle Japonsko

Vlajka Jižní Korey
Vlajka Jižní Korey
Foto: Reprofoto USA Today

Soul - Soul nebude na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu používat společnou korejskou vlajku, na níž jsou vyobrazeny ostrovy, které jsou předmětem sporu mezi Jižní Koreou a Japonskem. Jihokorejci mají od roku 1954 na souostroví Takešima/Tokdo pohraniční stráže.

Severní a Jižní Korea se počátkem letošního roku dohodly, že jejich výpravy budou na zahájení zimních olympijských her 9. února kráčet společně pod jednou vlajkou, na které je světle modře vyobrazen Korejský poloostrov. Obě země také postaví společný ženský hokejový tým, který bude hrát pod touto vlajkou.

Když ale tým korejských hokejistek nastoupil v nedělním přípravném zápase proti Švédsku, ukázalo se, že na vlajce je kromě Korejského poloostrova viditelná také modrá tečka znázorňující skupinu ostrůvků v Japonském moři, které si nárokují jak Jižní Korea, tak Japonsko. Korejci nazývají tato neobydlená skaliska Tokdo, Japonci jim říkají Takešima. Japonsko proti tomu v pondělí oficiálně protestovalo.

"Rozhodli jsme se ohledně používání vlajky (Korejského) poloostrova respektovat rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, především pak při akcích organizovaných MOV," řekl mluvčí jihokorejské diplomacie dnes novinářům.

V roce 1997 uzavřely Jižní Korea a Japonsko dohodu o rybolovu, která rybářům z obou zemí umožňuje u ostrovů volně lovit. Kolem ostrovů jsou významná loviště ryb a předpokládá se, že jsou tam i bohatá naleziště nerostů.

Témata:  Jižní Korea Japonsko vlajky států Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).