Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlice se kvůli strachu z útoku dva měsíce nesprchovala, UNHCR žádá řeckou vládu o zásah

uprchlíci, ilustrační fotografie
uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Atény - Řecká vláda musí zajistit samostatné ubytování a toalety se sprchami pro ženy a děti v ostrovních uprchlických táborech. Vyzval ji k tomu Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Zdůvodnil to hrozbou sexuálního násilí, které jsou tyto skupiny uprchlíků vystaveny. 

UNHCR podle agentury AP uvedl, že obdržel stížnosti zhruba od 180 obyvatel táborů, kteří tvrdí, že po příjezdu do Řecka byli vystaveni sexuálnímu násilí či nějaké formě hrubé šikany.

Ssituace je obzvlášť znepokojivá v přeplněných uprchlických táborech Moria na Lesbu a Vathy na Samu, kde se toalety a umývárny stávají za tmy zónami zvýšeného nebezpečí pro ženy a děti bez doprovodu. Úřad citoval jednu ženu v Morii, která tvrdila, že se kvůli strachu z útoku dva měsíce nesprchovala.

Atény v lednu začaly řešit přeplněnost ostrovních uprchlických táborů, když zahájily přemísťování uprchlíků a migrantů do kontinentálního Řecka. V první vlně jsou zejména rodiny, svobodné ženy, stejně jako lidé se zdravotními problémy. Evakuace se naopak netýká osob, které nemají šanci na azyl, protože jde o ekonomické migranty.

Témata:  uprchlíci Řecko OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

11. listopadu 2025 12:26

Lucie Bílá na prahu šedesátky. Moje kroky byly správné, říká zpěvačka

Příští rok to bude velká sláva, protože Lucie Bílá v dubnu oslaví kulaté 60. narozeniny. Dlouhé desítky let se úspěšně pohybuje na hudební scéně. Sama zpěvačka nyní prohlásila, že čas ukázal, že kroky, které dělala, byly správné. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy