Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet syrských uprchlíků deportovaných z Jordánska se kvůli bezpečnostní situaci snížil

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ammán - Počet syrských uprchlíků, které Jordánsko deportovalo zpět do jejich válkou zmítané vlasti, se v uplynulých měsících výrazně snížil.  Jordánsko uzavřelo své hranice se Sýrii po bombovém útoku v roce 2016. Následně se několik desítek tisíc syrských běženců ocitlo na poušti v pohraničí, kde měli jen omezený přístup k humanitární pomoci.

Podíl menším poštu deportovaných má mimo jiné OSN, jelikož jordánské úřady vyzvala, aby jednotlivé případy posuzovaly důkladně. Podle agentury AP to dnes řekl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

V uplynulém roce Jordánsko vrátilo do Sýrie několik tisíc uprchlíků, což zdůvodnilo bezpečnostními riziky. Organizace na ochranu lidských práv nicméně uvádí, že deportace byly rychlé a bez dostatečného přezkoumání jednotlivých případů.

Při své dnešní návštěvě uprchlického tábora Zaatarí Grandi řekl, že se od roku 2016 z Jordánska do Sýrie vrátilo pouze 15.000 lidí, což přičítá trvající špatné bezpečnostní situaci. USA a další vyspělé země by podle něj měly těm nejzranitelnějším ze syrských uprchlíků poskytnout útočiště.

Témata:  Jordánsko Sýrie uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.