Bern – Ačkoliv mnozí experti považují oteplování naší planety za naléhavý problém a tlačí na snižování emisí, lidé často mají pocit, že se jich tento problém nijak netýká. OSN ale nyní ústy Christiany Figueresové, výkonné tajemnice Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, varuje, že se tento problém týká nás všech. Více informací přinesl server Voice of America.
Figueresová na fóru World Health Assembly v Ženevě chválila Pařížskou dohodu o změně klimatu, kterou podepsalo 177 zemí a která by měla vejít v platnost tento nebo příští rok. Domnívá se, že dohoda přispěje jak k zachování klimatu, tak ke světovému zdraví.
„Řešením změny klimatu snížením emisí předcházíme zhoršování světových zdravotních podmínek," vysvětlila. „Tím, že zlepšujeme mnoho různých podmínek, které lze zlepšit skrze opatření proti změně klimatu – jako je například zlepšení potravin a vody, zabezpečení potravin a vody – ve skutečnosti zlepšujeme i zdravotní podmínky," dodala.
Zároveň upozornila, že nečinnost v oblasti změny klimatu bude do roku 2030 kvůli výdajům na zdravotnictví stát dvě až čtyři miliardy dolarů. Došlo by také podle ní ke zvýšení vzniku nemocí a postižení až o jednu šestinu.
„Pokud během nadcházejících pěti let zásadně nezměníme to, jak nakládáme se sektorem energetiky, přepravy, stavebnictví a dalšími sektory, které mají emise, hrozí nám, že se atmosféra dostane za bod zvratu, což bude mít přímý negativní a značný dopad na zdraví obyvatel celé planety na mnoho, mnoho desetiletí," zdůraznila Figueresová.
Témata: zdraví, globální oteplování, OSN (Organizace spojených národů)
Související
17. června 2024 5:02
12. prosince 2022 12:33
18. listopadu 2022 12:12
6. června 2022 13:00
12. března 2022 18:37
10. března 2022 4:53