Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle expertů nešlo u tragické nehody letounu u Smolenska o atentát

Převážení ostatku tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského
Převážení ostatku tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského
Foto: www.gazeta.pl

Varšava - Havárie polského vládního letounu u Smolenska v dubnu 2010 nebyla atentátem a zásadní vinu za ní nesou piloti, kteří vědomě nedodrželi bezpečnostní zásady. Tvrdí to experti připravující podklady pro vládní vyšetřovací komisi. Jejich zjištění jsou v rozporu s teorií, že křídlo letounu před nárazem poškodil výbuch.

Smolenská tragédie, při níž vzahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí už osmým rokem rozděluje společnost. Zatímco příznivci liberální opozice vesměs považují záležitost za uzavřenou, část stoupenců konzervativní vlády věří v ruský podíl na havárii a někteří jsou přesvědčeni o atentátu.

Konzervativci vedení Kaczyńského dvojčetem Jaroslawem iniciovali po nástupu k moci nové vyšetřování. Komise loni zveřejnila tezi, že křídlo stroje TU-154 bylo poničeno již před kontaktem se stromem, který předchozí vyšetřování označilo za klíčový okamžik pádu. Bezprostřední příčinou havárie byl podle tvrzení komise výbuch, komisaři ani tehdejší ministr obrany Antoni Macierewicz však svá slova nepodpořili žádnými důkazy.

Bádání znalců naproti tomu podle listu Gazeta Wyborcza nezjistilo stopy jakékoli exploze předcházející pádu. Zásadní část viny nese posádka letounu, která vědomě porušila bezpečnostní zásady a rozhodla se přistát v husté mlze, když byl letoun před přistáním příliš nízko. Ve výšce sedmi metrů stroj zavadil o strom, obrátil se podvozkem vzhůru a havaroval, uvádí experti.

Podle předchozího polského vyšetřování jsou za tragédii spoluodpovědní ruští dispečeři, kteří piloty uvedli v omyl. Ruské vyšetřování naproti tomu již v roce 2011 skončilo závěrem, že hlavní chyba je na straně pilotů, kteří měli raději přistát na jiném letišti. Byli však prý pod tlakem nadřízených a neměli dostatečný výcvik.

Témata:  Polsko letecké nehody EuroZprávy.cz Lech Kaczinsky

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.