reklama

Od neděle tak v oblasti přišlo podle SOHR o život už asi 300 osob. Deník Al-Watan blízký syrské vládě podle agentury AFP napsal, že letecké údery jsou předehrou pozemní operace, která "může začít každou chvíli".

Vládní letadla podle SOHR dnes svrhávala na některé části východní Ghúty také takzvané barelové bomby. Ty obsahují množství malých náloží a střepin, které se rozptýlí po velkém území a fungují podobně jako miny. Jejich používání odsuzuje OSN i nevládní organizace.

Ve východní Ghútě podle SOHR, která informace získává od svých informátorů v terénu, nefungují některé nemocnice a panuje nedostatek lůžek. Zranění podle organizace leží i na zemi a operační sály jsou plně vytížené.

zdroj: YouTube

Syrské vládní jednotky obléhají východní Ghútu od roku 2013. Jde o poslední větší území u Damašku, které kontrolují povstalci. V obležení tam žije na 400.000 lidí, kteří trpí nedostatkem potravin a léků. V oblasti působí různé povstalecké skupiny. Nejvlivnější jsou ultrakonzervativní skupiny Džajš al-Islám (Armáda islámu) a Fajlak Rahmán.

V úterý podle agentury AFP bombardovalo východní Ghútu poprvé po třech měsících i Rusko, které je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale dnes popřel, že by se Moskva na operaci podílela.

reklama