Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko kritizuje plán USA přesunout ambasádu do Jeruzaléma

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Istanbul - Záměr Spojených států přesunout v květnu americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma nebere v úvahu rezoluce OSN ani postoj Organizace islámské spolupráce (OIC).

V prohlášení to dnes uvedlo turecké ministerstvo zahraničí. Plánovaný krok je podle Ankary znepokojivý a dokazuje, že Washington chce nadále podkopávat úsilí o mír v regionu.

Rozhodnutí přestěhovat velvyslanectví na 70. výročí založení státu Izrael, které připadá na 14. května, oznámil Washington v pátek. Izrael plán uvítal, palestinské vedení ho označilo za další provokaci.

"Turecko bude nadále, stejně jako většina mezinárodního společenství, bránit zákonná práva Palestinců," dodalo turecké ministerstvo.

Úřad v komuniké podle agentury Reuters odkazoval na prosincový summit OIC, v němž lídři více než 50 zemí odsoudili rozhodnutí Spojených států uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Valné shromáždění OSN pak v témže měsíci na mimořádném zasedání přijalo nezávaznou rezoluci, která tento krok rovněž odsoudila.

Témata:  Turecko USA Jeruzalém

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.