Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brusel má zájem na dalším sbližování s Moldavskem, problémem je volební zákon

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - Evropská unie má zájem na dalším politickém sbližování s Moldavskem. Důležité reformy v zemi začaly v roce 2016, ovšem nový moldavský volební zákon neřeší některá klíčová doporučení Rady Evropy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Ministři zahraničí zemí EU v závěrech svého dnešního jednání o dění v Moldavsku před blížícími se volbami v zemi připomněli, že věrohodné, transparentní a pro všechny otevřené hlasování je na místní i centrální úrovni zásadní věcí.

Unie dnes také připomněla, že svoboda a pluralita médií jsou předpokladem demokratické společnosti. Ministři proto vyzvali Moldavsko, aby řešilo pochybnosti týkající se vlastnictví médií v zemi a zajistilo svobodu projevu a pluralitu sdělovacích prostředků.

Asociační dohoda EU a Moldavska začala platit v létě 2016. Unie na jejím základě podporuje modernizační snahy země a její reformy směrem k lepší hospodářské situaci a většímu respektu k lidským právům a demokratické společnosti.

Témata:  EU Moldávie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.