Řím - Podle analytiků je možné, že ani levice, ani pravice, ani populisté nezískají v italských volbách parlamentní většinu. Hlavními tématy kampaně je hospodářská situace a migrace. Volební místnosti budou otevřeny v neděli 4. března od 07:00 do 23:00. Oficiální výsledky by měly být zveřejněny v pondělí nejdříve ve 14:00.
Předvolební boj přinesl také několik překvapení: do politiky se vrátil Silvio Berlusconi; dříve separatistická Liga severu odstranila ze svého loga slovo "sever" a snaží se získat voliče i na jihu.
O přízeň voličů se uchází tři hlavní politické bloky: koalice pravého středu, strany levého středu a populistické Hnutí pěti hvězd (M5S). Toto protisystémové hnutí, které vede jednatřicetiletý Luigi Di Maio, je sice podle prognóz nejsilnější politickou stranou (28 procent voličů), ale volby podle všeho vyhraje středopravá koalice. Tu zformovala strana Vzhůru, Itálie (FI) Silvia Berlusconiho s protiimigrační a euroskeptickou Ligou severu (LN) Mattea Salviniho a uskupením Bratři Itálie Giorgie Meloniové (celkem 37-38 procent hlasů). Levicová koalice kolem nyní vládnoucí Demokratické strany (PD) expremiéra Mattea Renziho by podle průzkumů mohla získat 26-28 hlasů, uvedla agentura AFP.
Objem italské ekonomiky je stále o 5,7 procenta nižší než před začátkem krize v roce 2008 a země v hospodářském růstu pořád zaostává za eurozónou. Nezaměstnanost v Itálii dosahuje 10,8 procenta. Nemálo voličů, zejména pak na jihu, láká slib populistů, kteří chtějí zavést všeobecný měsíční základní příjem 780 eur (19.800 Kč) pro chudé. Jak PD, tak Berlusconi slibují zvýšení důchodů. Demokraté chtějí nadto poskytnout rodinám dávku 400 eur (10.200 Kč) měsíčně na každé dítě do tří let. Jak ale poznamenala agentura ANSA, celý středopravý blok stojí proti úsporným opatřením. Milánský mediální magnát Berlusconi také oživil svůj dávný sen - rovnou daň. Kritici považují většinu těchto předvolebních slibů za nereálné.
K italským břehům se od roku 2013 dostalo více než 690.000 běženců, hlavně ze subsaharské Afriky.
Migraci nyní za klíčový problém považuje už 30 procent voličů, kdežto během voleb v roce 2013 ji za důležitou otázku považovalo jen pět procent voličů. Agentura AFP v této souvislosti upozorňuje, že úřadující vládě PD se podařilo díky kontroverzním dohodám s oficiální libyjskou vládou a libyjskými milicemi od léta 2017 snížit počet nově příchozích o 70 procent. Nejvýrazněji proti migraci vystupují strany Liga severu a Bratři Itálie, které hlásají vyhoštění stovek tisíc migrantů de zemí původu.
Pokud ani jeden z bloků nezíská parlamentní většinu, zemi do sestavení většinové koalice dál povede vláda Paola Gentiloniho z PD. Pozorovatelé hovoří o třech možných povolebních konstelacích. Evropští partneři by si v případě povolebního patu patrně nejvíce přáli širokou koalici proevropských stran, které by dominovala Renziho PD a Berlusconiho FI. Druhou variantu představuje protievropsky laděná koalice Ligy severu s Hnutí pěti hvězd, uvedla AFP.
Pokud by středopravou koalici volilo přes 40 procent voličů, mohla by získat i parlamentní většinu a sestavit vládu. Berlusconi a Salvini se pro takový případ domluvili, že premiéra vybere ta úspěšnější strana. Prognózy v rámci koalice přisuzují o 4-5 procentních bodů více Berlusconiho formaci. Kontroverzní politický matador se nyní ovšem premiérem stát nemůže. V roce 2013 byl pravomocně odsouzen za daňové úniky a šest let nemůže zastávat veřejné funkce.
Témata: Itálie, Silvio Berlusconi, volby
Související
1. listopadu 2024 10:27
3. října 2024 20:36
27. srpna 2024 20:30
24. srpna 2024 4:52
22. srpna 2024 11:41